Cfarë është stomatologjia? Ku ndryshon nga dentistria?

CfarË ËshtË stomatologjia dhe ku ndryshon nga dentistria Home Shpjegimi i stomatologjisë Nëse i hedhim një vështrim grupeve të profesionistëve që bëjnë jetë në klinikat dentare, mund të mendojmë vetëm se të gjithë ata janë dentistë ose higjenistë. Por kjo është pikëpamja e gabuar e klinikave dentare. Në fakt, në këto mjedise mund të gjeni...

Lexo me shume

Çfarë i bën dhëmbët tuaj të verdhë?

Çfarë i bën dhëmbët tuaj të verdhë? Home Edhe pse dhëmbët nuk janë krejtësisht të bardhë në asnjë person, duhet të keni parasysh se dhëmbët që janë shumë të verdhë nuk janë as tërheqës dhe në fakt mund të kenë arsye specifike për të qenë të tillë. Nëse jeni duke kërkuar arsyen pse dhëmbët tuaj...

Lexo me shume
ushqimet me te mira per bebe

Ushqimet më të mira për bebe (foshnja) në daljen e dhëmbëve

Ushqimet më të mira për bebe (foshnja) në daljen e dhëmbëve Home Zbuloni këshillat më të mira për ushqyerjen e bebes tuaj në momentin kur dalin dhëmbët. Shëndeti i dhëmbëve është i rëndësishëm, dhe aq më tepër kur flasim për foshnjat. Këto qenie të vogla të adhurueshme kanë nevojë për kujdes të veçantë në fazën...

Lexo me shume

A janë të përhershme implantet dentare?

A Janë të Përhershme Implantet Dentare Home Zgjidhni implantet dentare që gjithmonë i keni ëndërruar nga City Dental Clinic Zgavra e gojës sonë është një zonë e vëmendjes maksimale. Përveç që ka një tronditje të madhe vizuale kur takoni njerëz të rinj ose shoqëroheni, është një zonë që duhet trajtuar me butësi sepse një problem...

Lexo me shume

Pse kujdesi oral është i rëndësishëm?

Pse kujdesi oral është i rëndësishëm? Home Mbani sic duhet kujdesin oral me këto metoda nga Clity Dental Clinic Buzëqeshja jonë, së bashku me shikimin tonë, janë mënyra jonë e prezantimit të botës dhe reagimi i njerëzve kur shoqërohen me ne mund të varet prej tyre, meqenëse këto pika mund të jenë shumë ekspresive dhe...

Lexo me shume

Është më mirë të përdorni fillin para apo pas larjes së dhëmbëve?

Është më mirë të përdorni fillin para apo pas larjes së dhëmbëve? Home Përdoreni fillin në këtë mënyrë për të pasur mishin e dhëmbëve gjithmonë të shëndetshëm Ndërsa jemi plotësisht të vetëdijshëm se përdorimi i fillit dentar gjatë ditës dhe veçanërisht para gjumit është thelbësor. Ka ende polemika se kur ta përdorim, para ose pas...

Lexo me shume

Sa shpesh duhet të lani dhëmbët?

Sa shpesh duhet të lani dhëmbët? Home Ndiqni këto këshilla për një larje të shëndetshme të dhëmbëve tuaj! Goja jonë është një lloj porte për lloje të shumta të organizmave që mund të jenë të dobishëm, të tillë si ato që marrim përmes ushqimit, dhe negative, siç janë bakteret. Ushqimi i mbetur midis dhëmbëve mund...

Lexo me shume

Pse Papritmas Ndjej Dhimbje tek Dhëmbët?

Pse Papritmas Ndjej Dhimbje tek Dhëmbët Home Shmangni me lehtësi dhimbjen e rastësishme të dhëmbëve! Nëse dhëmbët tanë fillojnë të na dhembin, ne mund ta marrim atë si një shenjë të madhe se diçka e keqe po ndodh me shëndetin tonë oral dhe se duhet ta kontrollojmë. Në përgjithësi, këto lloje dhimbjesh priren të mendohen...

Lexo me shume

Çfarë Ndodh Nëse Nuk i Lani Dhëmbët?

Çfarë ndodh nëse nuk i lani dhëmbët? Home Këto janë efektet anësore nëse nuk lani dhëmbët! Larja e dhëmbëve është një zakon i zakonshëm që nuk mund të përjashtohet nga rutina jonë e përditshme për shkak të nevojës që zgavra e gojës të mbetet e shëndetshme dhe e pastër.Shumica e stomatologëve kanë bërë përpjekje për...

Lexo me shume

Mënyra më e mirë për të eleminuar dëmtimet e dhëmbëve.

Mënyra më e mirë për të eleminuar kavitetet. Home Thuajini Lamtumirë Përgjithmonë Dëmtimeve të Dhëmbëve (Kaviteteve) Trajtimi i kavitetit kur bëhet sëmundje infektive ndahet në dy segmente themelore. E para përqendrohet në eliminimin e agjentit infektiv dhe indeve të prekura nga infeksioni. Pjesa e dytë konsiston në restaurimin ose rehabilitimin e dhëmbit nëse është e...

Lexo me shume

Çfarë Ndodh Kur Nuk Lani Dhëmbët?

Çfarë Ndodh Kur Nuk Lani Dhëmbët? Home Eleminoni efektet anësore nga mos-larja e dhëmbëve! Faktori i parë që do të ndikojë në mos pastrimin e dhëmbëve është padyshim shëndeti juaj oral. Mbajtja e higjienës së duhur nuk është një trill, pasi është thjesht thelbësore për të shmangur rritjen e lëngjeve bakteriale që mund të arrijnë...

Lexo me shume

Ndryshimi Midis Pllakës Bakteriale dhe Gurit të Dhëmbëve

Ndryshimi midis pllakës bakteriale dhe gurit të dhëmbëve Home Përmirësoni Shëndetin e Mishrave të Dhëmbëve Përmes Informacioneve Tona Gurët si dhe pllaka bakteriale janë përgjegjëse për dëmtimin e shëndetit tonë oral. Nëse nuk i kontrollojmë ato, rezultati mund të jetë katastrofik për dhëmbët tanë. Ruajtja e shëndetit të mirë oral është thelbësore.  Prandaj, duhet të...

Lexo me shume

Pastruesit Oralë me Ujë vs. Pastrimit Dentar me Pe

Pastruesit Oral me Ujë vs Pastruesit Dentar me Pe Home Produkte fantastike për pastrim rrënjësor të dhëmbëve! Pastruesit oral me ujë të njohur në të kaluarën, kanë qenë gjithmonë një produkt i rezervuar vetëm për profesionistët e kujdesit shëndetësor. Me siguri ju tashmë jeni përballur me këtë lloj procedurë dhe keni provuar efikasitetin e pajisjeve....

Lexo me shume

Si të Shpëtojmë nga Pllakat Bakteriale

Si të shpëtojmë nga pllakat bakteriale Home Zhdukeni Përgjithmonë Kariesin Dentar nga Goja Juaj me Metodat Tona Efikase Tartari i dhëmbëve, i cili gjithashtu mund të quhet gur ose dhëmb i dhëmbëve, zhvillohet përmes kalcifikimit të pllakave bakteriale në dhëmbë dhe indet tona të gojës. Çfarë lidhje ka kjo me shëndetin tonë, dhe si zhvillohen...

Lexo me shume
buzeqeshje perfekte

10 Mënyra për të Perfeksionuar Buzëqeshjen Tuaj

10 Mënyra për të Perfeksionuar Buzëqeshjen Tuaj Home Kura për një buzëqeshje fantastike! Në shumë raste, ortodoncia është mënyra e vetme për të patur një buzëqeshje më perfekte dhe dhëmbë të rreshtuar mirë, por jo gjithmonë duhet të jetë kështu, ka alternativa të tjera. Mund të aplikohen teknika të tjera profesionale që ndihmojnë gjithashtu në...

Lexo me shume
cfare duhet te dini per grafite dentare

Grafitë Dentare – Çfarë duhet të dini?

Çfarë është All on Four? Home Çfarë është All on Four? Ky term i referohet një trajtimi që u siguron pacientëve një protezë fikse për të zëvendësuar menjëherë një dhëmb të humbur, si në harkun e sipërm ashtu edhe në atë të poshtëm. Duhet të theksohet se, përveç funksionalitetit të tij të menjëhershëm, ai ka...

Lexo me shume
periodontiti shqip

Periodontiti, Cfarë Duhet Të Dini – Simptomat, Trajtimi, Keshilla

Periodontiti – simptomat, trajtimi, këshillat Home Periodontiti, gjithçka që duhet të dini: simptomat, trajtimi, këshillat Kjo sëmundje njihet me disa emra, por më e përdorura është “sëmundja periodontale”. Dhe po pyesni veten: çfarë është periodontiti? Epo, kjo ndodh kur zona e mishit të dhëmbëve inflamohet dhe shtrihet në ligamentet dhe kockat që mbajnë dhëmbët në...

Lexo me shume
buzeqeshje e re ne 48 ore

Buzëqeshje e re në 48 orë.

Buzëqeshje e re në 48 orë. Home Rregulloni Buzëqeshjen Tuaj Në Vetëm 48 Orë. Buzëqeshja dhe pjesa tjetër e shprehjeve të fytyrës na lejojnë të demonstrojmë një mori emocionesh, të cilat bëhen një pjesë e rëndësishme e komunikimit dhe shoqërizimit tonë si specie. Buzëqeshja është gjithashtu karakteristika e parë që të tjerët perceptojnë prej nesh...

Lexo me shume
implantologjia me ngarkim te menjehershem

Implantologjia me ngarkim te menjehershem

Gjithçka rreth Implantologjisë së Ngarkimit të Menjëhershëm Home Heqja e dhëmbit. Arsyet, Dhimbja, Këshilla Pas Heqjes CDC City Dental Clinic ofron shërbime profesionale implantologjike të ngarkimit të menjëhershëm në Tiranë, Shqipëri. Me një ekip dentistësh me përvojë, ju mund të rregulloni dhëmbët tuaj më shpejt se kurrë. Stomatologët tanë në Shqipëri mund të ofrojnë shërbime...

Lexo me shume
Ortodoncia

Ortodoncia në Shqipëri, Stomatologë Tirane

Ortodoncia në Shqipëri Home Ortodoncia në Shqipëri, Stomatologë në Shqipëri Nëse jeni duke kërkuar ortodonci me cilësi të lartë në Shqipëri, City Dental Clinic ofron trajtimin më të mirë dentar për këtë procedurë. Kur flasim për ortodoncinë, nuk i referohemi vetëm riparimit të një palë dhëmbësh të shtrembër ose përmirësimit të estetikës së tyre, sepse...

Lexo me shume

Rregullim i plotë të gojës? Gjithçka që ju nevojitet!

Rregullim I PlotË i Gojes Home Keni nevojë për një regullim të plotë të gojës? Këtu është gjithçka që ju nevojitet! Nëse keni probleme të shumta orale që kanë shkaktuar shqetësime për një kohë të gjatë, mund të jeni një perspektivë e mirë për të aplikuar një rindërtim oral dhe një herë e përgjithmonë, të...

Lexo me shume
zbardhja e dhembeve

Zbardhimi i Dhëmbëve

Zbardhja e dhëmbëve Home Zbardhja e dhëmbëve, si të zbardhojmë dhëmbët në kushte shtëpie. Zbardhja e dhëmbëve është një trajtim dentar që synon të përmirësojë estetikën dentare. Duke pasur parasysh këtë, ndër përparësitë e tij është eliminimi i njollave të dhëmbëve dhe bërja e dhëmbëzimeve, të marrë një hije më të bardhë, dhe të ndritshme....

Lexo me shume

Heqja e dhëmbit. Arsyet, Dhimbja, Këshilla Pas Heqjes

Heqja e dhëmbit. Arsyet, Dhimbja, Këshilla Pas Heqjes Heqja e dhëmbit. Arsyet, Dhimbja, Këshilla Pas Heqjes Heqja e dhëmbëve është një procedurë e zakonshme në praktikën dentare që mund të konsiderohet një ndërhyrje rutinë. Është më e zakonshmja në praktikën orale kirurgjikale dhe shpesh është rutinë në klinikat dentare. Për shkak të shpeshtësisë me të...

Lexo me shume
all on Four

Çfarë është All on Four?

Çfarë është All on Four? Home Çfarë është All on Four? Ky term i referohet një trajtimi që u siguron pacientëve një protezë fikse për të zëvendësuar menjëherë një dhëmb të humbur, si në harkun e sipërm ashtu edhe në atë të poshtëm. Duhet të theksohet se, përveç funksionalitetit të tij të menjëhershëm, ai ka...

Lexo me shume

Klinike Dentare me cmime te arsyeshme per dhembe perfekte .

Klinikat dentare që mund t’i bëjnë dhëmbët tuaj të përsosur me çmime të arsyeshme Home Klinikat dentare që mund t’i bëjnë dhëmbët tuaj të përsosur me çmime të arsyeshme Kur bëhet fjalë për shëndetin, ruajtja e higjienës së mirë të gojës është thelbësore. Për këtë arsye, ne duhet të kujdesemi me përpikmëri për dhëmbët dhe...

Lexo me shume

Dhëmbët e pjekurisë, Gjithcka Lidhur Me Problemet dhe Heqjen

Dhëmbët e pjekurisë, Problemet, heqja, gjithcka duhet te dini Home Dhëmbët e pjekurisë, gjithçka që duhet të dini për problemet dhe heqjet Problemet e dhëmbëve janë një gjë e përsëritur në shoqëri për shkak të informacionit të dobët mbi higjienën e gojës, fakt që nuk mund të mohoet. Por ka raste kur duhet të shkojmë...

Lexo me shume

Pse implantologjia dhe jo procedurat e tjera?

Pse duhet të përdoret implantologjia në vend të procedurave të tjera? Home Pse duhet të përdoret implantologjia në vend të procedurave të tjera? Ekziston një shans i vogël që ju që po e lexoni këtë ju mungon një dhëmb, i cili  mund të ketë rënë kohët e fundit, ose kanë kaluar vite nga momenti që...

Lexo me shume

Parandalimi i Sëmundjeve dhe Higjiena e Dhëmbëve

Parandalimi i sëmundjeve dhe higjiena e dhëmbëve Home 1. Çfarë është parandalimi i sëmundjeve orale dhe higjiena e dhëmbëve? Parandalimi i sëmundjeve orale mund të përcaktohet si të gjitha metodat e kujdesit dentar që ndihmojnë në mirëmbajtjen e shëndetit oral.  Rëndësia e tij është e lehtë për t’u kuptuar, duke marrë parasysh që shumë mikroorganizma...

Lexo me shume
Implante Dentare ne Shqiperi

Implante Dentare në Shqipëri

implante dentare ne shqiperi Home Çfarë është një implant dentar? – Implante Dentare ne Shqiperi Po kërkoni cilësi dhe cmimet më të mira për Implante Dentare në Shqiperi? CDC City Dental Clinic Ofron atë që kërkoni. Një implant dentar është një zëvendësim artificial i një dhëmbi që mungon. Dhëmbët natyralë kanë dy pjesë: kurorën dhe...

Lexo me shume

Si Të Largoni Dhimbjen E Dhëmbëve

Si Te Largoni Dhimbjen E Dhemballes & Dhembit Keshilla nga Eskpertet Home Si të shmangim dhimbjen e dhëmbit gjatë natës A jeni të lodhur nga dhimbja e dhemballes apo dhembit cdo natë? Të gjithë ne e kemi provuar ketë dhimbje të tmerrshme dhe e dime qe është shume e skiletshme. Në momentin e parë qe...

Lexo me shume

Dentistria në Shqipëri

DENTISTRIA NË SHQIPËRI Zhvillimi i Dentistrisë Shqiptare në 20 vitet e fundit Nëse është e vërtetë që Shqipëria në vitet e fundit ka njohur një proçes zhvillimi global, atëherë ky pohim ka akoma më shumë vlerë për dentistrinë, e cila ka pësuar një transformim rrënjësor në 20 vitet e fundit. Po të kthehemi pas në...

Lexo me shume