Mënyrat Më Të Mira Për Lehtësimin E Dhimbjes Së Dhëmbit

Dhimbja e dhëmbit është një problem shumë i zakonshëm që ndodh pothuajse çdo ditë. Shkaku i saj mund të varet nga disa faktorë të ndryshëm dhe dhimbja mund të varijojë nga e lehtë në të rëndë. Dhimbja zakonisht lokalizohet në zonën e dhëmbëve dhe nofullës dhe mund të jetë simpotomë e shumë problemeve dentare të ndryshme , kështu që duhet të kontrollohet. Nëse problemi diagnostikohet, dentisti do të përcaktojë trajtimin më të mirë për problemin tuaj.

Nëse dhimbja nuk është e madhe, zakonisht trajtohet me aplikimin e një komprese të ftohtë dhe me shpëlarjen e rregullt me ujë të kripur, por nëse simptomat vazhdojnë dhe dhimbja e dhëmbit bëhet e padurueshme, atëher ndërhyrja dentare mund të jetë e nevojshme. Dentisti juaj do ta trajtojë problemin duke përdorur ekspertizën e tij për të lehtësuar simptomat dhe për të parandaluar dëmtimin e mëtejshëm të shëndetit tuaj oral. Trajtimi mund të ndryshojë nëse jeni duke ushqyer me gji, shtatzënë ose nëse vuani nga ndonjë problem mjekësor, kështu që duhet ta diskutoni këto faktor me dentistin tuaj, për të gjetur opsionin më të mirë të trajtimit për çdo rast.

Foto qe ilustron shperlarjen e gojes per te qetesuar dhimbjen e dhembit

Shpëlarja Me Ujë Të Kripur

Shumë njerëz që kanë vuajtur nga dhimbja e dhëmbit, mundohen ta trajtojnë dhimbjen me shpëlarje me ujë të kripur. Ky trajtim shërben si një dezinfektues natyral dhe mund të ndihmojë në eleminimin e grimcave të ushqimit që mund të ngecin midis mishrave të dhëmbëve. Trajtimi gjithashtu do të bëj të mundur uljen e ënjtjes dhe do dizinfektimin e çdo plage që mund të keni. Nëse dëshironi ta përdorni këtë ilaç, duhet të përzieni ½ lugë çaji kripë në një gotë me ujë, ta vendosni në gojë dhe më pas ta pështyni, njësoj siç do të bënit me një gargarë të zakonshme.

Shpëlarje Me Peroksid Hidrogjeni

Për të lehtësuar irritimin dhe dhimbjen, shpëlarja me peroksid hidrogjeni mund të jetë gjithashtu mënyrë e dobishme. Ky trajtim mund të përdoret për të shëruar mishrat e irrituar dhe për të reduktuar formimin e baktereve dhe pllakave. Kini kujdes që të mos e përdorni peroksidin e hidrogjenit ashtu siç është, por ta përzieni me ujë dhe ta përdorni si gargarë. 

Foto qe ilustron perdorimin e nje komprese te ftohte per dhimbjen e dhembit

Kompresa E Ftohtë

Kompresat e ftohta përdoren shpesh për të trajtuar shumë probleme dhe shqetësime të ndryshme, kështu që ato mund të jenë të dobishme edhe në trajtimin e dhimbjes së dhëmbit. Kompresat e ftohta, ngushtojnë enët e gjakut, duke bërë kështu të mundur lehtësimin e dhimbjeve dhe mpirjen e zonës së dëmtuar. Nëse keni ënjtje dhe irritim, kompresat e ftohta mund t’ju ndihmojë në qetësimin e tyre. Akulli nuk duhet të aplikohet direkt në lëkurën tuaj, por e mira është ta mbështillni me një peshqir dhe ta mbani për 20 minuta në të njëjtin vend. Ky proces mund të bëhet disa herë në ditë.

Qeset E Çajit Me Mente

Mentja është një ilaç i njohur për lehtësimin e dhimbjeve dhe mund të ndihmojë gjithashtu në rastet e dhimbjes së dhëmbëve ose mishrave të tyre. Mund të përdorni ose një qese çaji të përdorur ose jo të përdorur. Duhet ta lini të qëndrojë pak dhe derisa të jetë ende e ngrohtë ta aplikoni në zonën e infektuar. Një mënyrë tjetër për ta përdorur këtë trajtim është të vendosni qesen e çajit në frigorifer, për aq kohë sa të ftohet, dhe ta vendosni në zonën ku ju dhemb duke e lënë të shkrihet atje.

Hudhra

Hudhra është e njohur për vetitë e saj medicinale dhe antibakteriale. Mund të parandalojë infeksionin, të eliminojë bakteret e dëmshme që mund të shkaktojnë pllakë dentare dhe gjithashtu mund të veprojë si qetësues dhimbjesh. 

Ju duhet të shtypni thelpin e hudhrës, të shtoni kripë dhe t’i bëni ato në copa më të vogla për të krijuar një pastë dhe ta aplikoni në zonën e infektuar për të trajtuar dhimbjen e dhëmbit. Nëse nuk ju pëlqen ta mbani si pastë, mund ta hani dhe të përtypni hudhrën.

Ekstrakt Vanilje

Ekstrakti i vaniljes është gjithashtu një ilaç natyral që mund të përdoret për të trajtuar dhimbjen e dhëmbëve. Për shkak se përmban alkool, ka aftësi shëruese dhe dezinfektuese. Ekstrakti i vaniljes gjithashtu ka veti anti oksiduese të cilat ndihmojnë në mpirjen e dhimbjes duke e bërë atë një ilaç efektiv. Duhet të keni parasysh që të përdorni vanilje të pastër dhe jo imitime të saj për të marrë rezultatet më të mira. Për të përdorur këtë trajtim, lyeni një top pambuku në ekstrakt vanilje dhe aplikojeni në zonën e infektuar, disa herë në ditë.

Tylenol

Tylenol bën mrekulli për lehtësimin e dhimbjes, kështu që përdorimi i tij për të trajtuar dhimbjen e dhëmbit mund të jetë shumë efektiv. Duhet të krijoni një pastë me ujë dhe ta aplikoni direkt në zonën ku ju dhemb. Mund të jetë ose Tylenol ose aspirinë për fëmijë. Edhe pse nuk ka një shije të këndshme, duhet ta lini të shpërndahet gradualisht në gojë dhe dhimbja do të fillojë të bie.

Xhenxhefil Dhe Piper I Kuq

Xhenxhefili dhe speci i kuq kanë veti inflamatore dhe kuruese dhe mund ta përdorni për të lehtësuar dhimbjen nëse i përzieni me disa pika ujë dhe krijoni një pastë. Aplikojeni këtë pastë duke përdorur një top pambuku dhe përdoreni vetëm në dhëmbë, jo në mishrat e tyre pasi mund të jetë shumë i fortë dhe t’i acarojë ato më shumë.

Raki Ose Uiski

Një mënyrë tjetër për të lehtësuar dhimbjen e dhëmbëve është zhytja e një pambuku në raki ose uiski dhe aplikimi i tij në zonën e infektuar për të eliminuar çdo bakter dhe për të qetësuar dhimbjen.

Disa Ilaçe Të Tjera Natyrale Që Mund Të Konsideroni

Ilaçet e përmendura më poshtë mund të bëhen në shtëpi, por ndonjëherë këto përbërës mund të jenë të vështira për t’u gjetur. Gjithashtu duhet të jeni të kujdesshëm për të gjetur përbërësit e duhur sepse mishrat, dhëmbët dhe goja janë shumë të ndjeshme dhe nëse nuk përdoren përbërësit e duhur mund të shkaktojnë më shumë dëmtime dhe inflamacione.

Foto qe ilustron qepen e njome e cila mund te perdoret si kure natyrale per dhimbjen e dhembit.

Trumza

Trumza është e njohur për vetitë e saj anti bakteriale dhe anti oksiduese, kështu që besohet se mund të ndihmojë në trajtimin e dhimbjeve të dhëmbëve ose të ndihmojë në reduktimin e baktereve që mund të shkaktojnë prishjen e tyre. Nuk duhet të përdoret në mënyrë direkte, por ta përzieni me vaj mbartës dhe ta aplikoni në zonën e infektuar ose ta përzieni me ujë dhe ta përdorni si gargarë.

Qepët

Ashtu si hudhra, ju mund të përdorni qepën për të trajtuar dhimbjen e dhëmbëve duke e shtypur dhe duke e shtypur butësisht në dhëmbin tuaj të lënduar. Kjo do të ndihmojë në eliminimin e baktereve të dëmshme dhe lehtësimin e dhimbjes.

Çamçakëz

Nëse dhimbja vjen nga rënia ose dëmtimi i mbushjes, ju mund ta plotësoni boshllëkun me çamçakëz derisa të vizitoni dentistin tuaj. Kjo do të ndihmojë në shmangien e futjes së grimcave të ushqimit dhe mbrojtjen e dhëmbit derisa të rregullohet mbushja.

Pastë Dhëmbësh Për Dhëmbë Të Ndjeshëm

Për të shmangur dhimbjen e dhëmbëve, mund të provoni të përdorni pasta dhëmbësh që janë specifike për dhëmbët e ndjeshëm. Ato mund të gjenden lehtësisht në supermarket dhe nuk kushtojnë shumë.

Foto qe ilustron nje paste dhembesh per dhembet e ndjeshem.

Kastravec

Kastraveci mund të shërbejë si qetësues për dhimbjet e dhëmbëve. Ose prisni një kastravec të ftohtë dhe vendosni copat në dhëmbin tuaj ose mund ta grini, ta përzieni me pak kripë dhe ta aplikoni në dhëmbin e prekur. 

Bar Gruri

Opsioni i fundit që do të përmendim është bari i grurit. Ai shërben si një ilaç natyral për të trajtuar kariesin dhe për të lehtësuar dhimbjen sepse ka veti antibakteriale. Mund ta përzieni dhe ta pini, ta përdorni si gargarë duke e mbajtur në gojë për disa minuta ose mund të përtypni disa copa. Të gjitha këto metoda do të japin të njëjtat rezultate, duke qetësuar dhimbjen dhe duke eliminuar bakteret e dëmshme.

Parandalimi I Dhimbjeve Të Dhëmbëve

Duhet të keni parasysh se kurat në kushte shtëpie mund të përdoren për të lehtësuar disa simptoma, por nëse problemi është i rëndë, duhet të shkoni te dentisti për të gjetur shkakun dhe trajtimin e duhur. Ju duhet të lani dhëmbët rregullisht duke përdorur gjithashtu fill dentar dy herë në ditë, çdo ditë. Gjithashtu, përpiquni të vizitoni dentistin dy herë në vit për kontrolle të rregullta për të parandaluar çdo problem të mundshëm.

Foto qe ilustron viziten tek dentisti per dhimbjen e dhembit.

Kur Duhet Të Telefononi Dentistin Tuaj

Nëse shihni se simptomat vazhdojnë dhe shkaku i dhimbjes së dhëmbit mund të vijë nga kushte më serioze mjekësore, është e rëndësishme të kontaktoni dentistin tuaj për një vizitë, sepse në disa raste këto simptoma do të kenë nevojë për kujdes të veçantë mjekësor. Derisa të shkoni te dentisti juaj, mund të provoni të përdorni ilaçe kundër dhimbjeve si ibuprofeni ose kurat në kushte shtëpie që përmendëm më parë. Nëse një ose më shumë nga simptomat e mëposhtme janë të pranishme atëher një kontroll dentar do të jetë i domosdoshëm:

  • Siklet gjatë ngrënies dhe gëlltitjes
  • Skuqja e mishërave
  • Temperatura e lartë
  • Dhimbje dhëmbësh e vazhdueshme
  • Dhimbje gjatë ngrënies
  • Qelb, ose rrjedhje nga mishrat e dhëmbëve

Si Të Shpëtoni Nga Dhimbja E Dhëmbit Gjatë Natës?

Ndonjëherë dhimbja e dhëmbit mund të ndodhë kur nuk e prisni ose gjatë natës. Mund të provoni ta lehtësoni dhimbjen duke i shpëlarë dhëmbët me një shpëlarës me fluor, duke aplikuar xhel mpirje ose duke aplikuar një kompresë të ftohtë.  Gjithashtu mundohuni të flini me kokën në një pozicion të ngritur, për të reduktuar çdo ënjtje të mundshme. Përdorimi i ilaçeve kundër dhimbjeve do të jetë gjithashtu i dobishëm në reduktimin e dhimbjes së dhëmbit gjatë natës.

Si Të Largoni Dhimbjen E Dhëmbit Në 5 Minuta?

Në varësi të shkakut, dhimbja e dhëmbit mund të trajtohet në 5 minuta ose mund të ketë nevojë për pak më shumë kohë. Mund të provoni të shpëlani gojën me peroksid hidrogjeni, bar gruri ose ujë të kripur. Këto opsione jo vetëm që do të ndihmojnë me dhimbjen, por gjithashtu do të ndihmojnë në eliminimin e baktereve të dëmshme nga goja juaj.

Ne përmendëm disa nga mënyrat më të zakonshme për të trajtuar këtë gjendje në shtëpi, por nëse dhimbja vazhdon dhe dhimbja po bëhet më e fortë, përpiquni të flisni me dentistin tuaj dhe të rezervoni një vizitë për të gjetur diagnozën e problemit.

Në Përfundim

Dhimbja e dhëmbit mund të shkaktohet nga disa faktorë dhe në varësi të tyre ekzistojnë mundësi të ndryshme trajtimi. Ndërsa ndonjëherë dhimbja mund të reduktohet dhe bakteret do të eliminohen me trajtime natyrale në kushte shtëpie, herë të tjera do të nevojitet kujdes i specializuar dentar. Ashtu si me çdo problem shëndetësor, dhimbja e dhëmbit duhet të diagnostikohet dhe trajtohet në kohë përpara se të shkaktojë më shumë dëme. Pra, është e rëndësishme të ruani shëndetin optimal oral dhe të kujdeseni për dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve, në mënyrë që të shmangni këto lloj problemesh.

Tabela Përmbledhëse