Si Të Kujdeseni Për Telat e Dhëmbëve?

Vendosja e telave nuk është vetëm një transformim për të pasur dhëmbë të drejtë dhe të barabartë, por gjithashtu është një përvojë transformuese që sjell ndryshime në rutinën tuaj. Për të marrë rezultatet e dëshiruara, është e rëndësishme të mirëmbani telat tuaj dhe të ndiqni rekomandimet e ortodontistit tuaj për mirëmbajtjen e tyre. Pavarësisht nga lloji i telave që do të vendosni, kujdesi i duhur për to është kyç. Si lider ortodontik në Shqipëri, ne kemi disa këshilla të mira për tju ndihmuar në lehtësimin e mirëmbajtjes së telave. Më poshtë mund të gjeni disa nga këshillat tona për kujdesin e telave. 

higjena dentare per telat e dhembeve

Si Të Keni Një Higjienë Të Mirë Orale Me Tela

Në çdo moshë, ruajtja e shëndetit të mirë të dhëmbëve është shumë e rëndësishme, por nëse keni tela, higjiena e mirë orale mund të ndihmojë në parandalimin e zbardhjes së dhëmbëve, ruajtjen e shëndetit të mishrave të dhëmbëve dhe eliminimin e erës së keqe të gojës. Ju duhet të mundoheni të lani dhëmbët pas çdo vakti, sa herë që është e mundur. Në rastet kur nuk mundeni, provoni të lani gojën me ujë ose larës goje për të hequr qafe grimcat e ushqimit dhe mbetjet derisa të jeni në gjendje të lani dhëmbët me furçë.

Këshilla Si Të Kujdeseni Për Telat Tuaj

Gjatë vendosjes së telave, ka disa mënyra se si mund të vazhdoni të kujdeseni për shëndetin e gojës dhe dhëmbëve tuaj. Disa nga këshillat më të rëndësishme për mirëmbajtjen e tyre janë:

Pastrimi I Dhëmbëve Kur Keni Tela

Pavarësisht nëse vendosni të mbani tela apo jo, larja e dhëmbëve është shumë e rëndësishme. Përdorimi i një furçe dhëmbësh me kokë të butë për të arritur ato vende të vështira për t’u pastruar rekomandohet kur mbani tela pasi është shumë më e lehtë që grimcat e ushqimit të mbeten tek telat dhe të shkaktojnë probleme. Nëse përdorni një furçë dhëmbësh elektrike, atëher vazhdoni ta përdorni.

Përsosni Teknikën Tuaj Të Larjes Së Dhëmbëve

Duke mbajtur furçën tuaj të dhëmbëve në një kënd 45 gradë drejt mishrave, filloni të fërkoni dhëmbët tuaj. Pasi të keni pastruar zonën rreth mishrave të dhëmbëve, lëvizni furçën lart e poshtë për të pastruar brendësinë e telave dhe pjesën e jashtme. Edhe pse shumica e individëve duhet të lajnë dhëmbët vetëm dy herë në ditë, ne gjithmonë këshillojmë që të mbani një furçë me vete pas çdo vakti nëse keni tela.

Pastroni Dhëmbët Tuaj Çdo Ditë!

Edhe pse mund të jetë paksa e vështirë, përdorimi i fillit dentar është një pjesë e rëndësishme e praktikës suaj të higjienës dentare që nuk duhet të anashkalohet. Pastrimi me fill ndihmon në heqjen e çdo akumulimi të pllakës dhe grimcave të vogla të ushqimit të bllokuara në mbajtëset tuaja ose në hapësirat midis dhëmbëve. Mundohuni të përdorni furça ndërdhëmbësh nëse i fillit dentar normal është i vështirë për ju. Këto pajisje janë të disponueshme në farmaci ose supermarket, dhe mund të përdoren për të pastruar telat tuaj. Kini kujdes dhe përdoreni fillin butësisht për  mos të dëmtuar më shumë mishërat ose telat. Shmangni presionin e tepërt dhe lëvizjet e shpejta për të minimizuar dëmtimin e telave tuaj dhe vizitat e tepërta me ortodontin!

Shmangni Disa Ushqime

Shumica e ushqimeve janë të sigurta për t’u konsumuar gjatë përdorimit të telave, megjithatë, ortodonti juaj do t’ju ofrojë një listë të ushqimeve që duhen shmangur. Kini parasysh se çdo gjë që është e fortë, krokante ose ngjitëse mund të përfshihet në këtë listë. Për më tepër, do t’ju duhet të hiqni dorë nga zakoni i kafshimit të vazhdueshëm të sendeve si kapaku i stilolapsit ose kafshimi i thonjve sa më shpejt të jetë e mundur! Këto lloj vesesh mund të dëmtojnë dhe kpusin telat gjë që do të shkaktojë probleme dhe do të zgjas trajtimin. Për më tepër, duke qenë se ushqimet dhe pijet me sheqer dhe me ngjyrë mund të çngjyrosin dhe të përkeqësojnë zonën përreth telave, e mira është të shmangen totalisht. Nëse këto njolla janë të vazhdueshme dhe janë më të dukshme pas heqjes së telave heqja e tyre nuk do të jetë aspak e lehtë. 

Ushqimet qe duhen shmangur nese keni tela dhembesh

Ushqimet Që Duhen Evituar Kur Keni Tela

Të ushqehesh shëndetshëm dhe të shmangësh disa ushqime është shumë e rëndësishme kur bëhet fjalë për mbajtjen e dhëmbëve të shëndetshëm nëse keni tela. Disa nga ushqimet që rekomandohen të shmangen janë:

  • Shmangni ëmbëlsirat dhe karamele ngjitëse.
  • Ushqimet që janë krokante si patatinat ose kokoshkat janë më të lehta për t’u ngjitur në dhëmb, kështu që ne ju rekomandojmë t’i shmangni ato sa më shumë të mundeni.
  • Ushqime të tilla si karamelet dhe çamçakëzët duhet të shmangen pasi ato mund të mbesin mes dhëmbëve.
  • Ushqimet e forta si arrat duhet të shmangen pasi ato mund të thyejnë telat.
  • Ushqimet si karotat e freskëta, misri dhe mollët që duhet të kafshohen fort mund të dëmtojnë dhëmbët.
  • Pije të ëmbla duke përfshirë pijet energjike, lëngjet e frutave dhe pijet joalkoolike duhet të evtiohen pasi ngjyrosin dhëmbët.

 

Cilat Ushqime Mund Të Konsumohen Nëse Keni Tela?

Më poshtë janë disa nga vaktet më të mira për t’u konsumuar nëse keni tela si ushqimet pa sheqer të cilat nuk kanë nevojë për shumë përtypje:

  • Karbohidrate të buta, komplekse që gjenden në pure patatesh, drithëra të gatuara dhe bukë.
  • Supërat dhe gjellërat.
  • Mishi, pula, peshku dhe ushqime të tjera të pasura me proteina që gatuhen derisa të jenë të buta; produkte qumështi dhe lëngje, si djathë i butë, kosi dhe qumështi; frutat dhe perimet që gatuhen derisa të jenë të buta ose të copëtuara/të grira në copa të vogla.

 

Çfarë Duhet Të Hani Gjatë Javës Së Parë Pas Vendosjes Së Telave?

Është e zakonshme të keni disa shqetësime gjatë javës së parë të telave; në fund të fundit, goja juaj po mësohet me vendosjen e pajisjeve të reja. Hani vakte të buta që janë të thjeshta për t’u përtypur dhe gëlltitur, duke përfshirë kos dhe perime të ziera ose të shtypura. Këto vakte do të ndihmojnë në parandalimin e presionit mbi dhëmbët tuaj, të cilët mund të bëhen më të ndjeshëm dhe të butë.

Çfarë Ndodh Nëse Hani Ushqime Që Nuk Duhen?

Nëse keni tela mund të ndjeni pak dhimbje ose parehati kur konsumoni dicka të fortë ose ngjitëse. Për më tepër, ju rrezikoni të thyeni një kllapat ose telin, gjë që duhet të trajtohet nga ortodonti juaj. Vizitat e papritura tek dentisti mund të zgjasin gjithashtu kohëzgjatjen e trajtimit tuaj, gjë që mund të vonojë efektivitetin e telave.

Për më tepër, shumë ushqime që janë ngjitëse ose plot sheqer mund të futen lehtësisht brenda kllapave ose telave nëse i konsumoni ndërsa mbani tela. Nëse nuk kujdeseni siç duhet, kjo mund të krijojë një mjedis jo të shëndetshëm për lulëzimin e baktereve dhe pllakës dhe të shkaktojë prishje të dhëmbëve dhe dëmtime të tjera afatgjata.

Mos I Përdorni Dhëmbët Si Mjete Hapëse

A keni parë ndonjëherë dikë që i përdor dhëmbët për të hapur gjërat, si shishet? Dua të them, të dhemb ta shikosh! Asnjëherë, mos e konsideroni ketë! Ky lloj përdorimi i dhëmbëve tuaj mund të jetë mjaft i dëmshëm dhe mund të kërkojë një vizitë urgjente tek dentisti pasi mund të lindin probleme me telat si dhe me dhëmbët tuaj natyralë. Jini gjithmonë sa më të kujdesshëm me telat tuaj nëse doni të përfundoni trajtimin sa më shpejt të jetë e mundur dhe të keni një buzëqeshje ideale për një kohë të shkurtër. Thyerja e një ose më shumë kllapave mund të jetë mjaft e pakëndshme dhe madje mund të ndikojë në kohëzgjatjen e trajtimit tuaj. Për të ruajtur mirëqenien e tyre, kjo do të thotë të qëndroni larg edhe vakteve të dëmshme dhe të forta që përmendëm dhe më parë.

trajtimi i Invisalign me i mire ne Shqiperi per drejtimin e dhembeve pa tela

Nëse Ushtroni Ndonjë Sport Mos Ndaloni, Por Sigurohuni Që Të Mbani Mbrojtëse Për Të Mbrojtur Gojën Tuaj

Edhe nëse mbani tela gjatë gjithë kohës, është shumë e rëndësishme të qëndroni aktiv dhe të mbakeni ni një mënyrë jetese të shëndetshme. Për të pasur suksesin dhe rezultatet e duhura, duhet të kini kujdes gjatë gjithë trajtimit. Shumica e sporteve të kontaktit aktualisht kanë nevojë për mbrojtës të gojës dhe rëndësia e tyre do të rritetmë shumë nëse po mendoni të vendosni tela. Kostoja e riparimit të telave mund të rritet nëse i dëmtoni shpesh mbajtësit. Mbrojtësit e gojës janë krijuar posaçërisht për mbrojtjen e telave. Ato ofrojnë mbrojtjen më të mirë nga çdo lloj prekjeje dhe pak më shumë hapsirë për të mbyllur plotësisht gojën. Për marrjen e masës asistenti ortodontik do të bëjë një kallëp dhe ju do ta kafshoni. Pas kësaj, ata do t’ia dorëzojnë masën një laboratori, i cili do të bëjë mbrojtësin e gojës dhe do të sigurohet se është bërë pikërisht për përmasat tuaja.

Gjithmonë Dëgjoni Ortodontin Tuaj

Gjatë gjithë trajtimit, ortodonti juaj do të shërbejë si udhërrëfyes; Si i tillë, ju duhet të ndiqni me kujdes këshillat e tyre dhe t’i përfshini ato në rutinën tuaj të përditshme. Ata do të diskutojnë gjithçka me ju pasi të vendosin telat, duke përfshirë mënyrën se si të kujdeseni për to dhe çfarë lloj diete duhet të ndiqni. Por, mbështetja dhe udhëzimet e tyre nuk mbarojnë këtu; ata do të jenë gjithmonë aty për çdo pyetje apo shqetësim që mund të keni. Gjatë kontrolleve, sigurohuni që t’i pyesni ata çdo gjë që keni në mendje dhe mos harroni se mund të telefononi klinikën për çdo shqetësim shtesë. Ata janë në dispozicionin tuaj për të siguruar që trajtimi po vazhdon pa asnjë problem dhe për të trajtuar cdo dëm të tyre!

Kontrollo Nëse Ke Ndonjë Dëm

Në të shumtën e rasteve mënyra se si ndihen dhëmbët dhe mishrat e tyre do t’ju tregojnë nëse ka dëmtime të telave. Prekni me gjuhë mbajtëset tuaja për të parë nëse ka ndonjë problem ose shkëputje të tyre. Për tu siguruar më mirë që të mos jetë liruar ose thyer ndonjë pjesë e telave hidhini një sy dhëmbëve në pasqyrë. Edhe pse disa dhimbje dhe siklete janë normale, veçanërisht gjatë ditëve të para të vendosjes së telave dhe modifikimeve pasuese, dhimbja e fortë mund të jetë një indikacion i dëmtit të tyre. Në këto raste lini menjëherë një takim për t’u konsultuar me ortodontin tuaj.

tela per drejtimin e dhembeve me cmime ekonomike ne Shqiperi

Pyetjet E Bëra Më Shpesh

Si Mund T’i Mirëmbaj Telat E Mi Nëse Luaj Ndonjë Sport?

Dentisti juaj do të bëj një mbrojtës të personalizuar të gojës për të mbrojtur dhëmbët dhe telat tuaj nëse luani sport. Mbajtja e këtij mbajtësi do të bëj të mundur që telat të mos levizin dhe goja juaj të mos dëmtohet.

A Mund Të Vendosni Tela Nëse Higjiena Orale Nuk Është Optimale?

Terapia ortodontike mund të përmirësojë pamjen dhe funksionalitetin e dhëmbëve tuaj por që trajtimi ortodontik të jetë efektiv, dhëmbët duhet të jenë në gjendje të mirë shëndetësore. Sëmundja e dhëmbëve nuk e bën terapinë të pamundur por  megjithatë, trajtimi nuk mund të fillojë derisa sëmundja të trajtohet.

Çfarë Ndodh Nëse Nuk Mbani Highenën E Duhur Me Tela?

Mbetjet kanë mjaft vende për t’u fshehur për shkak të të gjitha kllapave dhe telave në gojën tuaj. Gurëzat janë një substancë ngjitëse e përbërë nga baktere, grimca ushqimore dhe pështyma. Kur gurëzat ngjiten me dhëmbët dhe telat, mund të çojnë në kavitete, probleme të mishrave të dhëmbëve, erë të keqe të gojës dhe njolla të bardha në dhëmbë.

A Duhet T’i Pastroj Telat?

Për të gjithë ata që kanë tela, larja me furçë pas çdo vakti është shumë e rëndësishme. Copat e ushqimit mund të futen lehtësisht në kllapat e telave dhe nëse nuk pastrohen mund të shkaktojnë sëmundje të mishrave të dhëmbëve, prishje të tyre dhe gurëza. Mostrajtimi i këtyre problemeve orale mund të shkaktoj probleme dhe vonesa gjatë trajtimit.

A Dëmtohen Shpesh Telat?

Gjatë trajtimit të tyre ortodontik, pothuajse të gjithë pacientët i thyejnë telat dhe pllakat e tyre të paktën një herë dhe ortodontët janë mësuar me këtë problem. Prandaj, mos u shqetësoni nëse ju ato thyhen pasi është shumë e zakonshme dhe dentisti e ka shumë të lehtë ti rregulloj dhe ti ngjis përsëri!

Sa Kohë Duhet Të Mbahen Telat?

Nuk është aspak e lehtë për t’iu përgjigjur pyetjes: “Sa kohë duhet të mbahen telat?” Ndërsa telat zakonisht duhet të mbahen për një periudhë deri në tre vjet, trajtimi ortodontik do të përshtatet sipas kërkesave të çdo pacienti.

Çfarë Mund Ti Dëmtoj Telat?

Ushqimet e pasura me sheqer duke përfshirë këtu karamelet dhe haribot, akulli, kokoshkat dhe ëmbëlsirat ngjitëse janë disa nga ushqimet që mund të dëmtojnë telat. 

Kur Fillojnë Të Funksionojnë Telat?

Në përgjithësi, telat duhet të mbahen për një total prej 18 deri në 24 muajsh. Në disa raste do mund të filloni të shihni ndryshime estetike në dhëmbët tuaj për një periudhë prej katër javësh pas vendosjes. Megjithatë mesatarisht, parashikohen dy ose tre muaj që nofulla të filloj të leviz aty ku duhet.

Tabela Përmbledhëse