10 Këshilla Për Njerëzit Me Dhëmbë Të Ndjeshëm

Ndjeshmëria e dhëmbëve është një problem shumë i zakonshëm që zakonisht shkaktohet nga ajri, ushqimet ose pijet e ftohta ose të nxehta. Zakonisht, kjo ndjehet si një dhimbje e mprehtë në gojën tuaj ose në zonën e shkaktuar dhe mund të shkaktojë dhimbje. Dhimbja nuk është e vazhdueshme dhe shpesh herë edhe ndalon në varësi të asaj që e shkakton atë. Në këtë blog, ne do të përmbledhim 10 këshillat kryesore që do t’ju ndihmojnë të menaxhoni dhimbjen që shkakton ndjeshmëria e dhëmbëve duke e bërë më të lehtë për ju që të përballeni me këtë problem.

Paste dhembesh dhe furce dhembesh per dhembe me ndjeshmeri te larte

Përdorni Pastë Dhëmbësh Për Dhëmbë Të Ndjeshëm

Përdorimi i pastës së dhëmbëve për dhëmbë të ndjeshëm është një nga mënyrat më të mira parandaluese që mund të përdorni për të mbrojtur shtresën e smaltit të dhëmbit tuaj. Krahasuar me pastat normaale të dhëmbëve, formulimet desensibilizuese kanë në përbërje fluorin dhe nitratin e kaliumit si përbërës për të reduktuar ndjeshmërinë dhe për të mbrojtur nervat nga stimulimet e pakëndshme. Këto pasta mund të gjenden lehtësisht në treg, por nëse nuk jeni të sigurt se cila do të jetë e duhura për ju, pyesni dentistin tuaj për sugjerime. 

Përdorni Një Furçë Dhëmbësh Me Qime Të Buta

Kur blini një furçë të re merrni parasysh forcën e qimeve të saj. Megjithëse furçat me qime mesatare dhe të forta mund të duket sikur i pastrtojnë më mirë dhëmbët, furçat me qime të buta janë më të mira për shëndetin tuaj dentar, veçanërisht nëse keni dhëmbë të ndjeshëm.

Furçat e dhëmbëve me qime të buta mbrojnë shtresën e dentinës dhe nervat nga dëmtimi duke qenë më pak të ashpra ndaj smaltit të ndjeshëm të dhëmbëve. Përdorimi i tyre gjithashtu e bën më të lehtë parandalimin e fërkimit të tepërt dhe çarjeve të vogla rreth mishrave dhe dhëmbëve tuaj. Shumica e markave e kanë të shkruara nëse furçat e tyre të dhëmbëve janë të përshtatshme për dhëmbë të ndjeshëm apo jo.

Bëni Gargarë Me Ujë Të Kripur

Ulçera në gojë, dëmtimi i dhëmbëve dhe shqetësimi oral i lidhur me ndjeshmërinë mund të lehtësohen shumë duke e shpëlarë gojën me ujë të kripur. Përveç se vepron si një antibakterial për një gojë të pastër dhe të shëndetshme, kjo gargarë ndihmon në freskimin e frymëmarrjes dhe zvogëlimin e inflamacionit. Për të parandaluar zhvillimin e baktereve, uji i kripur krijon një mjedis në gojën tuaj që është alkalik dhe rrit për momentin nivelin e saj natyror të pH.

Kjo rritje bakteriale mund të shkaktojë ose të përkeqësojë dhëmbët e ndjeshëm duke gërryer smaltin tuaj dhe duke ekspozuar dentinën. Duke marrë këtë hap parandalues së bashku me mënyra të tjera si përdorimi i pastës së dhëmbëve me fluor, ju mund të pakësoni mundësinë për të zhvilluar ndjeshmëri të dhëmbëve.

Shperlares goje per dhembet e ndjeshem nga i ftohti

Shpëlajeni Gojën Me Peroksid Hidrogjeni

Peroksidi i hidrogjenit është një tjetër gargarë që mund të përdorni për të ndihmuar në menaxhimin dhe parandalimin e ndjeshmërisë së dhëmbëve. Kjo jo vetëm që do të ndihmojë me ndjeshmërinë, por gjithashtu do të:

 • Shërbejë si mbrojtje kundër infeksionit oral.
 • Do të ndihmojë mishrat e dhëmbëve të shërohen më shpejt pas një infeksioni.
 • Do të largojë bakteret e dëmshme që mund të çojnë në kavitete.
 • Do t’ju ndihmojë të mbani dhëmbët tuaj më të bardhë.
 • Të trajtoni disa plagë në gojë.
 • Të mbroni mishrat e dhëmbëve.
 • Të parandaloni inflamacionin.

 

Për të bërë gargarën të peroksidit të hidrogjenit duhet vetëm të bashkoni 3% peroksid hidrogjeni me ujë të ngrohtë. Është e rëndësishme të përdorni një proporcion të saktë pasi çdo gjë më e fortë mund të jetë e dëmshme për gojën tuaj. Mbajeni gargarën në gojë për vetem 30 sekonda dhe më pas pështyjeni. Më pas përdorni ujë të freskët për të shpëlarë gojën për të hequr qafe çdo pjesë të peroksidit të hidrogjenit që mund të ketë mbetur.

Përdorni Një Mbrojtës Goje Gjatë Natës

Bruksizmi është një problem që shkaktohet nga kërcitja e tepërt e dhëmbëve dhe mund të dëmtojë seriozisht gojën dhe nofullën tuaj. Me kalimin e kohës ajo gërryen smaltin e dhëmbëve, duke i bërë ata më të ndjeshëm ndaj dhimbjes dhe problemeve të jashtme. Bruksizmi i patrajtuar mund të përkeqësojë çrregullimet e nofullës, të bëjë që dhëmbët të shëkputen si dhe të ndryshojnë konturet e fytyrës tuaj.

Shtrëngimi i nofullës si përgjigje ndaj stresit dhe ankthit është shumë i zakonshëm dhe shumë njerëz as nuk janë të vetëdijshëm për këtë problem. Ndonjëherë kjo mund të ndodhë edhe gjatë gjumit dhe ju nuk mund ta kontrolloni. Bruksizmi mund të çojë në shumë probleme dhe një prej tyre mund të jetë ndjeshmëria e dhëmbëve.

Nëse mendoni vuani nga ky problem, ne ju rekomandojm të shkoni te dentisti dhe t’i kërkoni atij t’ju bëjë një mbrojtës nate për gojën në mënyrë që dhëmbët tuaj të jenë të mbrojtur nga dëmtimi dhe ndjeshmëria e mëtejshme. Ky mbrojtës duhet të mbahet gjatë gjithë natës dhe nuk shkakton aspak bezdi. 

Ushqimet qe demtojne dhembet e ndjeshem

Shmangni Ushqimet Dhe Pijet Acidike

Kimikatet acidike që gjenden në shumë ushqime të përpunuara dhe natyrale gërryejnë smaltin e dhëmbëve dhe rrisin ndjeshmërinë e tyre. Ngrënia dhe pirja e ushqimeve dhe pijeve që nuk përmbajnë shumë acid, ose konsumimi i tyre me moderim, është një mënyrë për të parandaluar ose lehtësuar këtë problem dentar. Disa ushqime ose produkte që përmbajnë shumë acid mund të jenë:

 • Kafeja e zezë.
 • Turshitë.
 • Pijet sportive.
 • Pijet energjike.
 • Domatet.
 • Ushqimet me agrume.
 • Ushqimet ngjitëse si haribot.
 • Lëngjet e frutave.

 

Megjithatë, nëse i konsumoni këto produkte, mos harroni të prisni të paktën një orë para se të lani dhëmbët. Larja e tyre menjëherë pas ngrënies mund të përkeqësojë dëmtimin e smaltit tuaj dhe ta përkeqësoj gjendjen. Për të hequr qafe çdo acid të mbetur, fillimisht shpëlajeni gojën me ujë të freskët dhë më pas lajini dhëmbët pas rreth një ore.

Shpëlajeni Gojën Me Vaj Kokosi

Një nga mbrojtjet më të forta kundër ndjeshmërisë së dhëmbëve është ruajtja e shëndetit të mirë oral pasi dëmtimet e gojës dhe infeksionet dëmtojnë dhëmbët. Shpëlarja e gojës me vaj është një metodë që mund tju ndihmojë shumë për të mbajtur gojën më të shëndetshme dhe më të pastër.

Shpëlarja e gojës me një vaj natyral siç është vaji i shkrirë i kokosit, njihet si “tërheqja e vajit” dhe ndihmon në largimin e toksinave dhe mikrobeve të dëmshme, ndërsa gjithashtu pengon formimin e baktereve të reja. Kjo është gjithashtu e dobishme për hidratimin e mishrave të dhëmbëve dhe si dhe për rritjen e prodhimit të pështymës

Përfshini Fluorin Në Rutinën Tuaj Dentare

Fluori është i nevojshëm për dhëmbë të fortë dhe një gojë të shëndetshme. Ky mineral mbulon dentinën e ekspozuar për të ndihmuar në parandalimin e rritjes së kaviteteve dhe për të minimizuar problemet e mëtejshme. Fluori i diaminës së argjendit është një lloj trajtimi me fluor që përdorin dentistët për ndjeshmërinë e dhëmbëve, që mund të zvogëlojë shqetësimin e gojës dhe të forcojë dhëmbët tuaj kundër acidit dhe prishjes. Gjithashtu për të shtuar më shumë fluor në rutinën tuaj të përditshme ju këshillojmë të përdorni metodat e mëposhtme:

 • Dieta: Shumica e ujit të pijshëm ka fluor në të, qoftë nga kimikatet e prodhuara nga njeriu ose nga fluori natyral. Për më tepër, disa ushqime – si spinaqi, patatet e pjekura, çaji, rrushi dhe disa peshk – përmbajnë natyrshëm fluor.
 • Pastë dhëmbësh: Nëse dhëmbët tuaj janë të ndjeshëm, ju këshillojmë të përdorni pastë dhëmbësh me fluor. Këto pasta forcojnë smaltin ndërsa pastrojnë dhe heqin pllakën në ndryshe nga pasta e dhëmbëve pa fluor. Për mbrojtje të mëtejshme, disponohet edhe shpëlarës goje me fluor.

 

Gjatë takimit ose vizitës tuaj të ardhshme, dentisti juaj mund të aplikojë fluorin profesionalisht nëse është e nevojshme. Për dhëmbët e ndjeshëm, trajtimet profesionale me fluor duhet të bëhen dy herë në vit ose më shpesh. Gjithsesi kjo do të varet nga rasti juaj specifik.

Kujdesi dentar per dhembet e ndjeshem, vizita me nje dentist ne Tirane

Vendosni Rrëshirë Dentare Në Dhëmbë

Nëse mendoni se dhëmbët tuaj janë të ndjeshëm dhe po ju shkaktojnë probleme, diskutoni me dentistin tuaj për vendosjen e rrëshirës dentare. Veshja e dhëmbëve me rrëshirë i ofron gojës tuaj një shtresë shtesë mbrojtjeje, duke reduktuar simptomat e ndjeshmërisë dhe duke minimizuar problemet e mëtejshme.

Për shembull, një shtresë mbrojtëse me fluor lyen dhe forcon dhëmbët duke kombinuar një formë të koncentruar fluori me një substancë të ngjashme me rrëshirën. Ky llak do të aplikohet në dhëmbët tuaj nga dentisti dhe do të ngjitet në sipërfaqe duke mbushur çdo boshllëk ose çarje të vogël që mund të shkaktojë dhimbje dhe parehati. Dentisti juaj duhet ta riaplikojë llakun çdo tre deri në katër muaj për rezultate sa më optimale nëse vuani nga dhëmbët e ndjeshëm.

Caktoni Një Vizitë Dentare Për Të Kontrolluar Shëndetin E Mishrave Të Dhëmbëve

Ndërsa një lloj niveli ndjeshmërie konsiderohet normal, simptomat e vazhdueshme ose dhimbja e pazakontë e dhëmbëve mund të jetë shenjë e një problemi më serioz. Ndjeshmëria e dhëmbëve mund të jetë një shenjë paralajmëruese e sëmundjes periodontale dhe një infeksioni të rrezikshëm i indit të mishit të dhëmbëve. Disa shenja dhe simptoma të tjera përfshijnë:

 • Erë e keqe e gojës që nuk largohet as kur lani dhëmbët me furçë ose kur përdorni fillin dentar.
 • Largimi i mishrave të dhëmbëve që do të bëjë që dhëmbët tuaj të lirohen.
 • Gjakderdhje nga mishrat e dhëmbëve.

 

Sëmundja periodontale mund shkaktojë humbje të dhëmbëve, probleme me përtypjen dhe dhimbje të vazhdueshme të gojës nëse nuk trajtohet në kohën e duhur. Pas kujdesit të dobët oral, akumulimi i pllakës është një nga shkaqet kryesore të sëmundjes së mishrave të dhëmbëve. 

Caktoni një vizitë me dentistin tuaj për një ekzaminim dentar nëse ndjeshmëria është e rëndë dhe e vazhdueshme, qoftë me ose pa simptomat shoqëruese të përmendura më sipër. Ata do të shikojnë me kujdes problematikat tuaja dhe do të zgjedhin mënyrën më efektive për të lehtësuar shqetësimin tuaj.

Tabela Përmbledhëse