Problemet E Shëndetit Dentar Për Njerëzit Me Diabet

Diabeti është një sëmundje që prek çdo pjesë të trupit duke përfshirë shëndetin tuaj oral. Studimet tregojnë se njerëzit që vuajnë nga kjo sëmundje janë më të prirur ndaj problemeve të rënda dentare si dëmtimi i dhëmbëve, mishërave të tyre dhe shumë më tepër. Këto probleme dentare gjithashtu kanë potencialin për ta bërë sëmundjen të avancojë duke shfaqur dhe probleme të tjera shëndetësore. Në këtë blog, ne do të flasim për efektet dhe simptomat e diabetit dhe çfarë mund të bëhet për të parandaluar përkeqësimin e tij. Ruajtja e higjienës së mirë orale do t’ju ndihmojë të menaxhoni këtë sëmundje dhe të parandaloni çështje të tjera të lidhura me shëndetin si problemet e zemrës ose veshkave.

shëndeti i dhëmbëve tek njerëzit me diabet

Si Mund Të Ndikojë Diabeti Në Shëndetin Tim Dentar?

Efekti më i madh që ka diabeti në gojën e dikujt është ndryshimi i prodhimit të pështymës, që është lëngu që e mban gojën të lagur. Ky lëng është i rëndësishëm për shëndetin e dhëmbëve dhe mishrave të tyre, pasi parandalon prishjen e tyre duke eliminuar grimcat e ushqimit, dhe duke larguar acidet e dëmshme të shkaktuara nga bakteret. Prodhimi i pështymës do të ndihmojë gjithashtu në mbrojtjen e indeve të gojës tuaj dhe do të ndihmojë në luftimin e prishjes së dhëmbëve për shkak të mineraleve që përmban. Për më tepër, disa nga ilaçet e përshkruara për njerëzit me diabet do të bëjnë që goja të prodhojë më pak pështymë dhe kur nivelet e saj ulen, rreziku i problemeve dentare si gingiviti, kavitetet etj, do të rriten.

Për më tepër, njerëzit e diagnostikuar me diabet kanë nivele më të larta të glukozës në trup dhe kur niveli i glukozës në gjak ose sheqerit është shumë i lartë, ju jeni në rrezik të lartë për të zhvilluar probleme të mëtejshme shëndetësore. Kjo glukozë ka potencialin të ushqejë baktere të rrezikshme në gojën tuaj, të cilat kur kombinohen me ushqimin, krijojnë pllaka – një shtresë e butë, ngjitëse që çon në kavitete. Përveç formimit të kaviteteve dhe ngurtësimit në një depozitim të fortë të kalcifikuar të njohur si gurëza, pllaka mund të shkaktojë gjithashtu sëmundje të mishrave të dhëmbëve duke rezultuar edhe në humbje të dhëmbëve nëse nuk hiqet dhe trajtohet në kohën e duhur. Krahasuar me rreth 16% të individëve pa diabet, mbi 25% e të rriturve të diagnostikuar me diabet që janë mbi 50 vjeç vuajnë nga humbje serioze e dhëmbëve.

Foto që ilustron rrezikun e sëmundjes së mishrave të dhëmbëve tek njerëzit me diabet

Cilat Janë Problemet Dentare Më Të Zakonshme Nga Diabeti?

Diabeti Dhe Semundja Periodontale

Fillimisht do të fillojmë duke shpjeguar se çfarë është sëmundja periodontale dhe më pas efekti i saj në diabetin. Kjo sëmundje shkaktohet nga një infeksion që prek kockat dhe zonat përreth duke e bërë të vështirë për ju të hani dhe përtypni siç duhet. Pasi pllaka është ngurtësuar dhe nuk trajtohet, ajo do të formojë gurëza të dhëmbëve që do të irritojë zonat përreth duke i bërë të duken të kuqe dhe të fryra dhe madje duke shkaktuar edhe gjakderdhje. Nëse sëmundja vazhdon të përparojë, ajo do të prekë kockën poshtë dhe përfundimisht do të humbasë. Kur kjo ndodh, dhëmbët mund të kenë nevojë të hiqen nga dentisti ose mund të bien vetë.

Kur bëhet fjalë për diabetin, sëmundja e mishrave të dhëmbëve është më e prirur të shfaqet tek njerëzit me nivele të ulëta të glukozës në gjakun e tyre. Kjo ndodh sepse ata nuk janë shumë rezistent ndaj infeksionit dhe aftësia e tyre për t’u shëruar është më e ngadaltë se tek njerëzit e tjerë. Për të parandaluar sëmundjen e mishrave të dhëmbëve dhe efektet e saj në shëndetin tuaj oral, ju rekomandojmë të kujdeseni për shëndetin e dhëmbëve tuaj dhe të jeni të kujdesshëm për të mbajtur nën kontroll nivelet e glukozës në gjak. Nëse keni filluar të vuani nga sëmundja e mishrave të dhëmbëve, duhet t’i merrni gjërat në duart tuaja dhe të përpiqeni ta trajtoni atë duke kontaktuar një dentist. Lajmi i mirë është se pasi të normalizohen nivelet e glukozës, pacienti do t’i përgjigjet shumë mirë trajtimeve dentare dhe koha e shërimit nuk do të zgjas.

Simptomat E Sëmundjes Periodontale

Ne do t’ju rekomandonim të shkoni te dentisti sa më shpejt të jetë e mundur nëse vini re ndonjë nga këto shenja ose simptoma në gojën tuaj:

 • Mishrat e dhëmbëve të kuq, të ënjtur, të butë, me gjakderdhje
 • Shkarkim (qelb) që vjen nga mishrat e dhëmbëve
 • Mishrat e dhëmbëve që janë të lirshëm dhe të larguar nga dhëmbët
 • Shije e keqe
 • Erë e keqe e gojës
 • Nëse ndjeni se dhëmbët tuaj po lirohen
 • Nëse vëreni se po ju krijohen hapësira midis dhëmbëve tuaj

Dhimbja e dhemballeve te pjekurise

Diabeti Dhe Prishja E Dhëmbëve

Prishja e dhëmbëve është një tjetër problem i zakonshëm i shëndetit të dhëmbëve tek njerëzit me diabet. Për shkak se njerëzit që jetojnë me këtë sëmundje kanë një nivel më të lartë të glukozës në pështymën e tyre dhe vuajnë nga goja e thatë, dhëmbët e tyre janë më të prirur për të zhvilluar pllakë dentare e cila do të çojë më tej në prishjen e dhëmbëve dhe kavitetet.

Për të parandaluar prishjen e dhëmbëve, duhet të mbani një rutinë të mirë higjiene dentare duke pastruar dhe pastruar dhëmbët me pastë dhëmbësh me fluor. Duhet të keni parasysh që ti pastroni dhëmbët butësisht pasi mund të dëmtoni mishrat e dhëmbëve që do t’ju shkaktojë akoma më shumë dhimbje. Ne gjithashtu do t’ju rekomandojmë të përdorni fill dentar çdo ditë, sepse kujdesi i mirë për mishrat e dhëmbëve do të parandalojë kavitetet dhe sëmundjet e tjera e dhe do t’ju ndihmojë të mbani një buzëqeshje të shëndetshme dhe të bukur.

Diabeti Dhe Infeksionet Mykotike Orale

Kandidiaza, e njohur ndonjëherë si mëllenjë e gojës, është një sëmundje kërpudhore. Ajo shkaktohet nga një sasi e tepërt e majave orale Candida albicans. Mëllenja orale mund të rezultojë nga disa probleme të lidhura me diabetin, duke përfshirë nivelet e ngritura të glukozës në pështymë, uljen e funksionit të sistemit imunitar dhe tharjen e gojës (prodhimi i dobët i pështymës). Këto probleme ndikojnë shumë në nxitjen e avancimit të këtij infeksioni, e cila do të jetë e vështirë për t’u trajtuar.

Mëllenja orale shkakton njolla të dhimbshme, herë pas here si plagë të bardha ose të kuqe në sipërfaqen e gojës. Ky infeksion mund të trajtohet me higjienë të mirë orale dhe duke mbajtur nivelet e glukozës në gjak brenda kufijve të duhur. Nëse është e nevojshme, dentisti juaj mund të përshkruajë ilaçe antifungale për të trajtuar këtë sëmundje. Nëse pini duhan, mbani proteza ose përdorni antibiotikë, jeni më të prirur për të zhvilluar infeksion nga myku oral. Majaja lulëzon me sheqerin shtesë në pështymën tuaj dhe veçanërisht i pëlqen njollat e lagështa si zonat nën protezat e lirshme, kështu që pasi të diagnostikoheni, duhet të ndërmerrni hapat e duhur për ta trajtuar atë.

tharja e gojës tek njerëzit me diabet

Tharja E Gojës

Nëse diagnostikoheni në moshë të vjetër, nivelet e prodhimit të pështymës do të ulen, veçanërisht tek gratë. Sapo të ndodhë kjo, ju jeni në rrezik të zhvillimit të Xerostomisë, e njohur gjithashtu si goja e thatë, sic mund ti referohet dhe mjeku juaj. Enzimat që vrasin bakteret prodhohen në pështymë, kështu që pa të, mikrobet do të prodhohen më shumë dhe do të rriten në nivele të pakontrollueshme. Kjo do të shkaktojë flluska dhe ulçera dhe gjithashtu do të çojë në prishje të dhëmbëve dhe sëmundje të mishrave të dhëmbëve.

Sindroma E Djegies Së Gojës

Sindroma e djegies së gojës mund të shkaktohet nga myku ose goja e thatë ose nga disa barna, si ato të përshkruara për presionin e lartë të gjakut. Buzët tuaja mund të ndjehen të mpira, ose të ndiheni sikur sapo e keni djegur me diçka të nxehtë. Fatkeqësisht, gjithashtu mund të humbni aftësinë për të shijuar disa ushqime për shkak të kësaj sindrome ose për shkak të plakjes. Kjo nuk do të shkaktojë dëme të mëtejshme në shëndetin tuaj oral, por kini kujdes që të mbani të ulët nivelet e konsumit të sheqerit, sepse mund të rrisë rrezikun e dëmtimit të dhëmbëve dhe sëmundjeve të mishrave të dhëmbëve.

Shërimi I Ngadaltë I Plagëve

Për njerëzit e diagnostikuar me diabet, infeksionet dhe plagët do të marrin më shumë kohë për t’u shëruar. Kjo është edhe pasojë e plakjes. Për më tepër, mund të jeni më të prirur ndaj infeksioneve dhe kjo do të thotë se nëse keni kryer një procedurë dentare ose nëse diçka nuk shkon me shëndetin tuaj oral, do t’ju duhet më shumë kohë për t’u shëruar. Gjithashtu, problemet e ndryshme dentare mund të përparojnë më shpejt te njerëzit e diagnostikuar me diabet, gjë që do të jetë gjithashtu një problem pas kryerjes së operacionit dentar.

Si Ta Kuptoj Nëse Kam Probleme Me Gojën Nga Diabeti?

Disa nga shenjat më të zakonshme që vërejnë njerëzit me diabet janë:

 • Mishrat e dhëmbëve të kuq, të ënjtur ose të gjakosur.
 • Gërryerja e mishrave të dhëmbëve që shkaktojnë siklet.
 • Mishrat që po largohen nga dhëmbët tuaj duke i bërë rrënjët e tyre më të dukshme.
 • Bluzat e mishërave tuaj fillojnë të ndihen të lirshme.
 • Hapësira të dukshme midis dhëmbëve tuaj.
 • Tharja e gojës
 • Era e keqe e gojës që nuk largohet as pasi të keni larë dhëmbët.

kontrollet dentare për personat me diabet

Çfarë Duhet Të Bëj Nëse Kam Probleme Me Gojën Nga Diabeti?

Menjëherë konsultohuni me dentistin tuaj nëse përjetoni ndonjë nga simptomat e listuara më sipër të lidhura me shëndetin oral. Ekspertiza e dentistit do të jetë shumë e vlefshme për ruajtjen e shëndetit oral dhe zgjidhjen e problemeve të vogla përpara se ato të përkeqësohen. Për më tepër, ne do të shpjegojmë disa nga hapat që duhet të ndërmerrni për të mirëmbajtur dhëmbët tuaj nëse vuani nga diabeti:

 • Informoni dentistin tuaj për shëndetin tuaj aktual, llojin e diabetit, sa kohë keni pasur sëmundjen, çdo problem që lidhet me sëmundjen dhe çfarë lloj ilaçesh përdorni. Dentisti juaj duhet ta dijë këtë informacion përpara se të kryeni ndonjë trajtim ose procedurë.
 • Dentisti juaj duhet të jetë në djeni për çdo ndryshim në shëndetin tuaj, duke përfshirë ndryshimet në nivelet e glukozës në gjak.
 • Pyetini sa shpesh duhet të vini dhe të bëni kontrollet dhe pastrimet e rregullta.
 • Ne ju rekomandojmë t’i përmbaheni këshillave të dentistit se si të parandaloni problemet e mëtejshme dentare dhe si t’i trajtoni ato siç duhet.
 • Nëse keni ndonjë pyetje rreth produkteve që duhet të përdorni, mos hezitoni t’i pyesni.
 • Nëse nuk ndiheni rehat ose nervoz, njoftoni stafin dentar, ata do të bëjnë çmos që t’ju bëjnë të ndiheni sa më të sigurt.

Si Duhet Të Përgatitem Për Trajtimin Dentar Nëse Vuaj Nga Diabeti?

Rritja e glukozës në gjak zgjat procesin e shërimit pas operacioneve dhe rrit rrezikun e infeksionit. Nëse planifikoni të bëni një trajtim të rëndësishëm dentar, siç është operacioni oral, njoftoni mjekun tuaj. Bëjini mjekut tuaj këto pyetje për t’ju ndihmuar të përgatiteni për trajtimin dhe periudhën pas operacionit:

 • Sa shpesh duhet të kontrolloj nivelet e glukozës para dhe pas kryerjes së procedurës dentare?
 • A duhet të bëj ndonjë ndryshim në rutinën time të barnave, si për shembull dozën apo kohën e saj?
 • Cilat janë praktikat më të mira për ta bërë sa më të lehtë procesin e rikuperimit?

Si Duhet Të Punoni Me Dentistin Tuaj Për Të Menaxhuar Problemet E Lidhura Me Diabetin

Nëse jeni diagnostikuar me diabet, duhet të punoni ngushtë me dentistin tuaj për të gjetur zgjidhjen e duhur, kështu që kontrollet e rregullta dentare janë të domosdoshme. Trajtimi i sëmundjes së mishrave të dhëmbëve do t’ju ndihmojë të përmirësoni nivelet e sheqerit në gjakun tuaj dhe gjithashtu do të ngadalësojë përparimin e sëmundjes. Nuk duhen neglizhuar pastrimet e rregullta dentare pasi janë shumë të dobishme në këto raste. Bëjini prioritet pastrimet dhe kontrollet dhe pyesni dentistin tuaj se sa shpesh duhet t’i planifikoni ato. Çdo hap që ndërmerrni për të kontrolluar simptomat tuaja të diabetit do të jetë shumë i dobishëm për shëndetin tuaj dentar. Për më tepër, ne kemi bërë një listë të asaj që ju dhe dentisti juaj mund të bëni së bashku për të mbrojtur çdo aspekt të shëndetit tuaj oral nëse keni diabet:

 • Mos harroni të përdorni medikamentet tuaja sipas udhëzimeve në mënyrë që të mbani nivelet e sheqerit në gjak në një normë normale.
 • Mbani një dietë të shëndetshme duke ngrënë shumë perime dhe ushqime që nuk përmbajnë sheqer.
 • Bëni shumë aktivitet fizik.
 • Dentistët ju rekomandojnë të shmangni përdorimin e duhanit dhe të mos përdorni as cigare elektronike pasi dhe ato janë të dëmshme për shëndetin tuaj dentar.
 • Nëse keni proteza të lëvizshme, sigurohuni që të mos harroni t’i pastroni ato çdo ditë.
 • Mos harroni të mbani një rutinë të shëndetshme dentare duke i larë dhe pastruar dhëmbët me fill dy herë në ditë, mundësisht në mëngjes dhe para se të flini, për rreth dy minuta. Gjithashtu përdorni një furçë dhëmbësh me qime të buta.

vizitat dentare për njerëzit me diabet

Si Duhet Të Mbajë Dhëmbët E Mijë Të Shëndetshëm Nëse Kam Diabet?

Për të minimizuar shanset e përkeqësimit dhe për të mbajtur shëndetin tuaj dentar sa më optimal që të jetë e mundur, duhet të:

 • Mbani nivelet e glukozës në gjak brenda kufijve normal. Nëse presioni i gjakut është shumë i lartë ose shumë i ulët, mjeku juaj mund t’ju ndihmojë të vendosni një qëllim dhe të shpjegojë se çfarë duhet të bëni për ti mbajtur ato brenda normave.
 • Hani ushqime dhe pije me vlera ushqyese dhe mbani një rutinë të rregullt me planin e vakteve që keni zhvilluar së bashku me mjekun ose dietologun tuaj.
 • Vizitoni rregullisht dentistin tuaj. Pyesni dentistin për praktikat e duhura të kujdesit të dhëmbëve në shtëpi, duke përfshirë mjetet dentare të nevojshme dhe teknikat e rekomanduara të pastrimit. Një rutinë pastrimi e përshtatur sipas kërkesave tuaja do të sugjerohet nga dentisti juaj, dhe ju duhet t’i përmbaheni asaj.

Këshilla Dhe Fakte Për Higjienën Dentare Për Njerëzit E Diagnostikuar Me Diabet

Këto këshilla dhe fakte do t’ju ndihmojnë të ruani shëndetin e mirë të dhëmbëve nëse jeni të diagnostikuar me diabet:

 • Lani dhëmbët dy herë në ditë, një herë në mëngjes dhe një herë në mbrëmje; larja më e rëndësishme është ajo në fund të ditës pasi do të largojë çdo grimcë ushqimi që ka mbetur pas.
 • Mos harroni të përdorni fillin dentar dhe pastat e dhëmbëve që përmbajnë fluor pasi do t’ju ndihmojë të mbani dhëmbët të fortë dhe të parandaloni prishjen e tyre.
 • Mos konsumoni pije me sheqer. Uji është e vetmja pije që duhet të pini gjatë natës.
 • Lajini dhëmbët për plot 3 minuta dhe mos e neglizhoni përdorimin e fillit dentar.
 • Menaxhimi i sheqerit në gjak mund të jetë më i vështirë për t’u rregulluar nëse diagnostikoheni me sëmundje të mishrave të dhëmbëve, por kujdesi i mirë i mishrave të dhëmbëve mund të ndihmojë shumë në menaxhimin e tij.
 • Dentisti duhet të ekzaminojë dhëmbët dhe mishrat e tyre të paktën një herë në vit. Ai gjithashtu do t’ju rekomandojë se sa shpesh duhet të vizitoheni për çdo trajtim shtesë.

Tabela Përmbledhëse