Ushqimet më të mira për bebe (foshnja) në daljen e dhëmbëve

Zbuloni këshillat më të mira për ushqyerjen e bebes tuaj në momentin kur dalin dhëmbët.

Shëndeti i dhëmbëve është i rëndësishëm, dhe aq më tepër kur flasim për foshnjat. Këto qenie të vogla të adhurueshme kanë nevojë për kujdes të veçantë në fazën e rritjes së dhëmbëve, pasi mund të ndërhyjë në shumë gjëra. Në artikullin e sotëm ne duam t’ju ndihmojmë, veçanërisht nëse jeni një prind i ri, për të kuptuar nevojat dentare të foshnjës tuaj në këtë fazë të re të zhvillimit të tyre.

Simptomat e daljes së dhëmbëve tek foshnjat

Ndër simptomat më të spikatura të kësaj faze të zhvillimit të dhëmbëve është një rënie e oreksit tek foshnjat, veçanërisht me një grup ushqimor. Ky simptomë mund të shqetësojë shumë prindër të rinj, por ata nuk janë asgjë më shumë se siklet të përgjithshëm që mund të ndodhin në rritjen e dhëmbëve.
z1 1

Edhe pse shumica e prindërve ndihen të pasigurt kur vjen puna te kujdesi për zhvillimin e një fëmije të ri, ata që kanë pasur tashmë disa do të dinë se cilat janë simptomat e daljes së dhëmbëve dhe si ta bëjnë atë, dhe gjithashtu do të kuptojnë se jo të gjithë foshnjat janë njësoj.

Por për ta bërë jetën tuaj pak më të lehtë, sot po ju sjellim disa nga simptomat që mund t’i dini në një shikim për t’ju ndihmuar të përcaktoni se kur fëmija juaj po del në dhëmbë pa pasur ende dhëmbin e parë:

• Fëmija juaj do të fillojë të fusë objekte të ndryshme në gojën e tij pa ndonjë arsye të dukshme vetëm për t’i përtypur ato. Dhe kur e bën këtë, ai vetëm vlon mbi to dhe madje mund të dëmtojë cepat e gojës së tij.

• Faqet e tij kanë tendencë të kenë një temperaturë disi të ngritur dhe mund të jenë pak të kuqe.

• Mishrat e foshnjës tuaj duken më të fryra se zakonisht, dhe gjithashtu më të kuqërremta në ngjyrë.

• Foshnja juaj nuk është e uritur, nuk dëshiron të hajë, veçanërisht nëse i vendosni ushqime të forta para tij.

• Ai është më nervoz, qan pa ndonjë arsye të dukshme, nuk ka kontroll mbi të qarat e tij dhe nuk ka një cilësi të mirë të gjumit.

• Ai duhet të jetë shumë më pranë jush, ka nevojë për më shumë përkëdhelje dhe të jetë vazhdimisht në krahët tuaj.

Ndonjëherë foshnjat mund të zhvillojnë edhe lloje të tjera simptomash, të tilla si diarre, ethe, etj. Por kjo varet nga fëmija, pasi jo të gjitha janë njësoj. Ajo që duhet të keni parasysh është se infeksionet janë më të prirura në këtë fazë të jetës së tyre pasi mbrojtjet e foshnjës janë të dobëta për shkak të përpjekjeve të kërkuara për të nxjerrë dhëmbët, kështu që ju duhet të jeni plotësisht vigjilent ndaj çdo ndryshimi të rëndësishëm në lëkurën e tyre ose shëndeti i përgjithshëm. Vetëm për shkak se këto janë simptoma normale nuk do të thotë që ne duhet të heqim dorë nga ruajtja jonë kur vjen puna për t’i dhënë përparësi shëndetit dhe mirëqenies së foshnjës sonë.

pexels andrea piacquadio 3820131 1 scaled

Cfarë të bëni kur fëmija juaj nuk ka oreks.

Ky është një reagim normal i trupit që na ndodh edhe neve si të rritur. Meqenëse, nëse ndihemi keq, është e qartë se nuk do të duam të hamë ushqim, dhe aq më pak nëse fokusi ynë i shqetësimit vjen nga goja. Mishrat e dhëmbëve në këtë rast, siç e kemi përmendur tashmë, janë mjaft të fryrë dhe shumë të ndjeshëm. Prandaj ushqimet e ngurta mund t’i dëmtojnë ata dhe të shkaktojnë më shumë dhimbje.
Edhe pse duhet theksuar se jo të gjithë foshnjat sipas ligjit duhet të humbasin oreksin kur dalin dhëmbët, por kjo ndodh ndonjëherë. Gjithmonë vëzhgoni fëmijën tuaj në detaje dhe analizoni ndryshimet e tij në mënyrë që ta kuptoni më mirë atë në çdo fazë të re.

Disa mbledhje të të dhënave sugjerojnë që foshnjat kanë tendencë të humbasin oreksin e tyre nëse dalin fillimisht me dhëmbë, pasi molarët dhe dhëmbët plotësues zakonisht nuk dëmtojnë. Prandaj, kjo mund të jetë kur fëmija juaj është midis moshës 15 dhe 21 muajsh.

Nëse i afrohemi një komuniteti prindëror, ne gjithashtu mund të dëgjojmë mendime të ndryshme, dhe ata madje mund të thonë se fëmijët humbasin oreksin e tyre para këtij vlerësimi kohor. Por përsëri ne specifikojmë se çdo fëmijë është i ndryshëm dhe ju duhet të vëzhgoni se si i juaji është të kuptoni zhvillimin e tyre.

Cilat ushqime rekomandohen për fazën e daljes së dhëmbëve?

Në rast se fëmija juaj del me dhëmbë të dhimbshëm, është mirë të lexoni këto këshilla për t’ju udhëzuar se çfarë të bëni nëse fëmija juaj humbet oreksin dhe çfarë mund t’i ofroni atij në mënyrë që të ushqehet sa duhet në këtë zhvillim të ri:

Ushqime të buta:

Just as we prefer a vegetable spread after proceeding with a dental operation or deep cleaning, babies may also decide that in this painful process they only feel like eating foods that won’t hurt their gums, such as purees. Every food that is easy to eat will be a relief for their developing teeth.
The best foods at this stage are purees, whether they are of:
● Fruits
● Grains
● Vegetables
● Cereals

Ushqimet e ftohta:

Ushqimet e ftohta, pavarësisht asaj që mund të mendoni, janë një aleat i madh në këtë kohë. Foshnja juaj po kalon një fazë ku temperaturat e trupit të tij me siguri do të fillojnë të rriten, kështu që ju mund ta ndihmoni atë të nivelojë temperaturat dhe të lehtësojë dhimbjen e mishrave të dhëmbëve me ushqime pak a shumë të ftohta. Ndër opsionet më të rekomanduara nga specialistët përsa i përket ushqimit të freskët për fëmijë janë:

● Shkopinj kastraveci
● Luleshtrydhe të tëra
● Petulla me avokado
● Kos frutash
● Pure me perime të ftohta

Duhet të theksohet se kur futni këto ushqime në gojën e foshnjës duhet të jeni të vëmendshëm ndaj reagimit të tij për të parë nëse është i kënaqshëm apo jo, pasi nuk e dimë nëse ka dhimbje në mishrat e dhëmbëve të tij.

ushqimet me te mira per bebe (foshnja)

Ushqimet e forta

Ne do t’ju lëmë me këtë opsion në rast se fëmija juaj nuk po përjeton aq shumë dhimbje në mishrat e dhëmbëve gjatë daljes së dhëmbëve. Në fakt, në rast se kjo nuk ndodh, përtypja e ushqimit ose shisheve është vërtetuar se ndihmon foshnjën të lehtësojë presionin mbi mishrat e dhëmbëve dhe të zvogëlojë ënjtjen.

Ndër ushqimet që janë të pranueshme për foshnjat që kalojnë këtë fazë janë:

● Shkopinj karrote
● Bishtajat jeshile
● Specat e ëmbël të prerë në feta
● Bizele

Duhet të theksohet se kur futni këto ushqime në gojën e foshnjës duhet të jeni të vëmendshëm ndaj reagimit të tij për të parë nëse është i kënaqshëm apo jo, pasi nuk e dimë nëse ka dhimbje në mishrat e dhëmbëve të tij.

Nëse foshnja ime nuk ha të njëjtën sasi si më parë, a duhet të shqetësohem?

Aspak, edhe pse është mjaft alarmante, mund të themi qartë se në këtë fazë fëmija juaj do të zvogëlojë sasinë e ushqimit që ai/ajo ha për shkak të dhimbjes së shkaktuar nga mishrat e dhëmbëve. Gjëja më e mirë për të bërë është të vazhdoni t’i jepni qumësht gjiri (në rast se ai është ende në procesin e zvjerdhjes) në mënyrë që ai të vazhdojë të marrë ushqyesit e nevojshëm për rritjen e tij.

Sidoqoftë, nëse ai refuzon të hajë plotësisht, duhet të shqetësoheni dhe ta çoni tek një pediatër për t’u siguruar që gjithçka është në rregull dhe se nuk po përballeni me një problem të madh.

Në këtë fazë sigurohuni që ta mbani atë të hidratuar mirë dhe vazhdimisht aktiv. Ju do të vini re se fëmija juaj do të thithë vazhdimisht ushqim, kështu që nëse doni t’i jepni përsëri ushqim përmes shishes është plotësisht e kuptueshme, pasi fëmija dëshiron që mishrat e tij të jenë aktivë për të shmangur presionin që mund të ndiejë kur dhëmbët janë në procesin e daljes.

Në rast se ai nuk dëshiron të pijë qumështin e gjirit, mund të shtoni sasi të vogla kur bëni purenë e tij, në mënyrë që ai të vazhdojë ta gëlltisë atë dhe të marrë vitaminat e nevojshme.

pexels mart production 7491222 1 scaled

Kur do të përfundojë kjo fazë?

Zakonisht zgjat nga disa ditë në një javë. Varet nga foshnja juaj dhe zhvillimi i tij individual, mund të zgjasë edhe më shumë nëse simptomat vijnë para se dhëmbët e foshnjës të jenë zhvilluar plotësisht. Në rast të humbjes së oreksit, më e zakonshme është që ajo kthehet brenda një jave, në rast se nuk ndodh, është mirë që ta çoni atë tek një pediatër për të vlerësuar rastin.

Dhëmbi i parë kërkon vëmendje të veçantë

Ditët e para kur dhëmbi i parë i foshnjës është tashmë i dukshëm, është e rëndësishme ta mbani atë të pastër me një sfungjer të vogël ose leckë specifike për përdorimin e tij. Pasta e dhëmbëve nuk mund të përdoret ende, por furça të vogla dhëmbësh mund të përdoren ndërsa të tjerat rriten.
Në rast se jeni të shqetësuar për dhëmbët e fëmijës tuaj, na vizitoni! Do të jemi të lumtur t’ju japim të gjithë informacionin që duhet të dini për këtë fazë të re dentare, ku zhvillimi i duhur është gjëja më e rëndësishme.

Table of Contents