Si Te Largoni Dhimbjen E Dhemballes & Dhembit
Keshilla nga Eskpertet

Si të shmangim dhimbjen e dhëmbit gjatë natës

A jeni të lodhur nga dhimbja e dhemballes apo dhembit cdo natë? Të gjithë ne e kemi provuar ketë dhimbje të tmerrshme dhe e dime qe është shume e skiletshme. Në momentin e parë qe ju beni një sy gjumë ato fillojnë e dhembin akoma me shumë, duke të lenë pa gjumë per të gjithë natën. Kjo dhimbje pervec efektit negativ në shendetin tuaj do te kete nje efekt po aq negativ në punën tuaj dhe aktivitetet e tjera ditore.

Dhimbja e dhembëve gjatë natës nuk është dicka e re për ne. Në fakt, mund të ndjehesh perfekt gjatë gjithe ditës dhe të mendoni se do jeni të qetë dhe do flini rehat gjatë natës. Po, lajm i keq, duke qenë se po lexoni ketë artikull ndodhi e kunderta. Dhembi juaj filloi përseri të dhembe gjatë natës dhe ju nuk dini çfarë të beni. Lexoni këtë artikull me vemendje dhe dhimbja juaj do të largohet pasi të ndiqni keshillat tona, por mos u tregoni neglizhent per gjendjen tuaj dhe vizitoni nje dentist diten tjeter.

Lajmi i keq është se kur dhimbja e dhëmbit fillon gjatë natës, nuk mund ta kurosh në asnje vend. Të gjithe dentistet e kanë mbyllur klinikën e tyre dhe ju jeni në dhimbje të tmerrshme. Nëse keni provuar cdo kure në shtëpi por perseri vazhdon e ju dhemb po aq keq duhet të degoni keshillat tona profesionale per të shmangur dhimbjen e dhemballes gjatë natës.

Çfare është dhimbja e dhëmbeve

Perpara se t’ju japim keshilla se si të kuroni dhimbjen e dhëmbit duam t’ju tregojme se çfare është dhe nga se shkaktohet.

Dhimbja e dhëmbeve është nje gjende e dhimbshme qe ndjeni në goje per shkak të problemeve me dhembet apo nofullat tuaja. Zakonisht, kjo gjendje e dhimbshme shkaktohet nga prishja e dhembit.Nëse nuk kurohet mund të shkaktoje dhimbje të tmerrshme dhe të kthehet në nje eksperience tepër të keqe, sidomos natën.

Kur fillon dhimbja e dhembit?

Nuk ka nje menyre per të kuptuar se kur do filloje t’ju dhembe dhembi. Lajmi i keq është se mund të filloje kur të jeni duke fjetur. Po, mund të nderprese gjumin tuaj dhe te shkaktoje dhimbje te medha madje nuk mund ta kuroni në asnje vend sepse klinikat dentare me shume mundesi janë mbyllur të gjitha. Ne ju sugjerojmë qe të ruani qetësinë dhe të provoni kurimet në shtepi që ne do ju tregojme.

Pse fillon dhimbja gjatë natës?

Po mendoni kaq shume pse gjatë dites ju nuk keni dhimbje të dhëmbeve dhe menjehere gjatë natës të nderpret gjumin dhe fillon dhemb tmerresisht. Ne kemi të gjitha pergjigjet qe ju kerkoni.

Pozicioni i fjetjes

Arsyeja kryesore pse ndodh kjo është sepse kur flini gjaku shkon në koke per shkak se jeni shtrire. Kjo sasi gjaku krijon presjon në atë zonë dhe dhëmbet qe janë të demtuar tashme do fillojne te shkaktojnë dhimbje. Gjatë dites trupi juaj është në levizje dhe gjaku qarkullon në të gjithe trupin gje e cila e ndalon të fokusohet vetëm në koken tuaj. Kjo është arsyeja pse gjatë dites nuk ndjeni dhimbje të dhembeve dhe sapo shtriheni të flini dhimbja fillon menjehere.

Konsumimi i pijeve/ushqimit

Nje aryse tjetër mund të jetë se mund të keni konsumuar nje lloj ushqimi ose pije qe ndikon në shkaktimin e dhimbjen së dhëmbeve gjatë natës. Disa ushqime ose pije mund të jenë shkaktar për dhimbjen e dhëmbeve dhe nëse konsumohen perpara se të flini do jenë aryseja pse keni dhimbje gjatë natës. Më tej gjatë artikullit do të listojme llojet e ushqimeve qe mund te ndikojnë në dhimbjen e dhemballes.

Si të kuroni dhimbjen e dhëmbëve në shtëpi?

Ka menyra se si mund të kuroni dhimbjen e dhëmbëve, por jane të perkohshme. Keto janë keshilla dhe jo kura plotësisht sheruese por duhet ti konsideroni ato.

 • Ngrihuni nga krevati dhe mbani koken lart, keshtu qe gjaku do filloje të qarkulloje në trupin tuaj dhe të ndaloje fokusimin tek koka. Kjo mund tju lehtesoje dhimbjen e dhëmbëve por nuk është nje zgjidhje e perhershme.
 • Të besh gargare me lende qe permbajnë alkol mund të jetë nje zgjidhje e perkohshme pasi keto lende sherbejne si disinfektante te shkelqyeshem. Gargara gjthashtu ndihmon ne mpirjen e zones qe dhemb dhe lehtisimin e dhimbjes.
 • Perpiquni mos të konsumoni asnje lloj ushqimi qe është i ftohtë, apo të konsumoni uje te ftohte. Mos hani ushqime te forta (si buka e thekur) apo ushqime qe permbajnë aciditet (si domatet). Ato konsiderohen si shkaktare per dhimbjen e dhëmbëve dhe duhen shmangur në të gjitha rastet.
 • Vendosni nje komprese të ftohtë ose nje qese të ngrire tek pjesa qe keni dhimbje mund te ndihmojë në mpirjen e dhimbjes dhe me pak fat do t’ju ndihmoje të flini gjume.
 • Nëse keto metoda nuk ju ndihmojnë të lehtesoni dhimbjen e dhëmbëve tuaj mund të konsideroni perdorimin e qetësuesve si: Aspirina, Ibuprofen etj. Ju lutemi para perdorimit mesoni rreth efekteve anësore të tyre dhe sigurohuni qe nuk ju shkaktojnë probleme shendetësore. Do ishte shume mirë nëse konsultoheni me mjekun e familjen rreth qetësuesve qe mund të perdorni.

Shkaktaret e dhimbjes se dhëmbëve

Nëse nuk jeni të sigurt çfare po e shkakton dhimbjen tuaj te dhëmbëve edhe pasi keni kerkuar shume në internet, ne do ju japim disa ndihma për të gjetur shkarkun e dhimbjes qe keni duke marre parasysh shumicen e rasteve.

Zakonisht, dhimbja fillon sepse dicka po ndodh me dhëmbët ose mishin e dhëmbëve. Ndonjehere dhimbja mund të vije nga pjese të tjera apo nga nervat qe kena lidhje të drejtperdrejtë me dhemballet si infeksioni i Sinusit. Do të listojme disa aryse qe të ju ndihmojme në percaktimin e problemit tuaj.

 • Demtimet në goje apo nofull. Ka shume arsye pse mund të vuani nga ky lloj demtimi. Disa nga keto arsye lidhen me faktin se mund të jeni perballur me nje lloj demtimi në fytyre qe ka ndodhur si pasoje e forces. (psh goditjet)
 • Infeksioni i Sinusit. Sic u permend edhe me lart, nervat luajnë nje rol kryesor kur vjen puna tek dhimbjet e dhëmbëve. Mund të ndodhe kur sinuset maksilare(dy kavitete te cilat ndodhen ne nofullen e siperme dhe qe bejnë të mundur qarkullimin e ajrit kur ne marim fryme me hunde) mund te jenë të infektuar, të enjtur, apo të inflamuar. Sigurohuni të vizitoni nje mjek per te zbuluar rreth problemit tuaj dhe dhe merrni nje nje mjekim.
 • Prishja e dhëmbëve. Kjo nuk është nje arsye e re kur behet fjale per dhimbjen e dhëmbëve. Ndodh shpesh here per shkak të baktereve qe keni tek dhëmbët tuaja. Per shkak të kesaj arsyeje nervat e dhëmbëve tuaja mund të jenë të ekspozuara gje e cila shkakton dhimbjen qe po ndjeni. Pasi të mjekoheni, sigurohuni qe ti mbani dhëmbët tuaj pastër gjatë gjithe kohes.
 • Mbushja e dhëmbëve. Sic e dini nervat nëpër dhëmbë janë shkaktaret pse ndjeni dhimbje. Dhe ne rastet kur mbushja e dhëmbëve tuaja është prishur apo demtuar mund të ndikojne ne ekspozimin e nervit, gje e cila po ju shkakton dhimbje.
 • Infeksioni i dhembit. Infeksionet janë nje shkak i mirenjohur per dhimbjen e dhëmbëve. Nëse dhembi juaj është i infektuar kjo mund të ketë ndodhur si pasoje e bakterieve dhe nuk do sherohet vete me kalimin e kohes. Mund te kuroheni vete per nje kohe te shkurter por nëse doni ta zgjidhni ketë problem pergithmonë vizitone nje klinike dentare.
 • Dalja e dhëmbëve të rinj. Kur dhëmbët e rinj fillojnë e dalin mund të keni pak dhimbje por nuk duhet të shqetesoheni, kjo gjendje është e perkohshme. Pasi dhembi del plotësisht dhimbja duhet të largohet. Në rast se akoma keni dhimbje edhe pasi dhembi është zhvilluar plotësisht mund të ndodhe sepse po ushtron presion ndaj dhëmbëve të tjere. Visitoni nje klinike dentare qe te keni trajtimin e duhur mjekesor per kete problem.
 • Semundje e mishit të dhëmbëve. Eshtë nje semundje kronike infective prek strukturat e suportit rreth dhembit si psh mishin e dhëmbëve dhe kocken pranë tyre. Pa trajtimin e duhur mund të jetë shume e rrezikshme sepse mund te shkaterroje kocken qe mbështet dhembin tuaj.
 • Kercitja e dhëmbëve. Kercitja e dhëmbëve shkakton goxha presion tek dhëmbet tuaj. Eshtë nje arsye e fortë pse jeni duke pasur dhimbje. Keshilla jonë është te vizitoni nje ekspert dentar dhe mesoni rreth madhesise se demtimit dhe të merrni mjekimin e duhur.

Kur duhet të vizitoni nje dentist?

Perpara se të ju tregojme se kur është momenti per të visituar nje dentist duam t’ju japim nje keshille shume të rendesishme. Nuk ka arsye qe te duroni dhimbjen e dhembit.

Pavarsisht nëse keni shume pak dhimbje apo kur dhemb keq, gjithmonë është e me e sigurtë dhe me mire per shendetin tuaj te keni kontroll per shendetin tuaj oral. Nuk ka arsye qe te duroni dhimbjen e dhëmbëve kur e dini qe nuk do te pushoje papritur. Nuk ka nevoje te kaloni netë te tera pa gjume plot me dhimbje. Vizitoni nje dentist menjehere dhe jepini zgjidhje dhimbjes se dhembit gjatë natës.

Kur dhimbja është e madhe

Kur dhimbja është e madhe dhe po behet me e veshtire per tu perballuar nuk ka arsye qe të vazhdoni të prisni me gjatë. Duhet të vizitoni nje klinike dentare dhe të mesoni per shendetin tuaj oral perpara se dhimbja të behet edhe me keq.

Nëse dhimbja zgjat me shume se dy ditë

Nëse dhmbja e dhembit tuaj zgjat me shume se dy ditë, shanset qe do të largohet paprituar janë pothuajse zero. Nuk ka nëvoje të vazhdoni të duroni dhimbje per më shume se dy ditë kur ajo do të bëhet gjithmonë e më keq dhe me e paperballueshme.

Kur hapja e gojes shkakton dhimbje koke apo dhimbje të nofullave

Ka raste qe sapo hapni gojen tuaj direkt ndjeni dhimbje të nofullave apo dhimbje koke. Kjo është nje shenje shume serioze dhe nuk duhet të tregoheni neglizhent asnje moment me shume.

A duhet të shqetesoheni?

Ne rekomandojme qe të qendroni të qetë gjatë gjithë kohës. Jo vetem qe do ju ndihmoje të perballoni dhimbjen e dhembit me mire por gjithashtu do ketë nje impakt me te mire psikologjik.

Kur duhet të shqetesoheni?

Nëse dhimbja nuk është duke u larguar nëse kanë kaluar me shume se 2 ditë, apo nëse keni dhimbje të tmerrshme. Keto janë shenja të keqija dhe dhimbja nuk do të kaloje vete me kalimin e kohes, shanset per kete janë pothuajse 0. Ka raste të tjera kur ju fillon dhimbje koke sapo hapni gojen të flisni apo konsumoni dicka. Në raste se keni dhimbje të madhe apo temperaturë të lartë, duhet të shqetesoheni vertete, te ndaloni se qeni neglizhent dhe te vizitoni nje dentist.

Kur të jeni me të qetë?

Perpara se të lexoni: Kjo nuk do të thotë qe duhet të jeni neglizhente per asnje lloj dhimbje dhembi qe do të keni,duhet të vizitoni nje klinike dentare dhe të kujdeseni per shendetin tuaj.

 • Në rastet kur dhimbja zgjat disa minuta apo ore dhe nuk perseritet me.
 • Kur nuk keni dhumbje të shumta dhe nuk ndikon në rutinën tuaj të ditës.
 • Kur nuk ndikon në gjumin tuaj.

Perseri, në të gjitha rastet, rekomandohet qe të konsultoheni me nje dentist dhe të zbuloni edhe shkakun e dhimbjes me të vogel. Perndryshe, ka nje mundesi qe mund të perfundoni me vone ne nje gjendje jo të pelqyeshme. Shendeti oral është shume i rendesishem dhe të kujdesesh per të do ju ndihmoje ne permiresimin e aromes se keqe të gojes, prishjen e dhëmbëve, dhe semundjet e mishrave të dhëmbëve.

Tabela Përmbledhëse