Cistet e nofullës - Diagnoza dhe Trajtimi

CDC vjen tek ju me një angazhim për t’ju ofruar kujdesin dentar të cilësisë më të lartë kur bëhet fjalë për cistet e nofullës. Ekipi shumë i trajnuar dhe me përvojë synon të arrijë rezultate. Për njerëzit në CDC, qëllimi është më shumë kujdesi për pacientët sesa thjesht trajtimi i tyre. Së pari, duhet të dini se një cist i nofullës është një qese plot me lëng që formohet brenda kockës së nofullës tuaj. Ato mund të formohen rreth rrënjëve të dhëmbëve tuaj. Ndryshe nga tumoret e nofullës, cistet e nofullës nuk janë kanceroze.

dentisti me i mire ne Shqiperi per cistet e nofulles

Çfarë i shkakton cistet e nofullës?

Cistet në nofull vijnë si pasojë e një infeksioni të shkaktuar nga një dhëmb i dëmtuar ose i thyer. Siç u përmend më sipër, forma të tjera të cisteve krijohen rreth rrënjëve të dhëmbëve, ndërsa disa të tjera krijohen nga qelizat që formojnë dhëmbët.

Cila është arsyeja e trajtimit të tyre?

Si rregull, cistet e nofullës nuk janë problem në jetën e përditshme, por kur ato infektohen, bëhen mjaft të dhimbshme, duke shkaktuar parehati. Cistet e mëdha mund të dëmtojnë dhëmbët e afërt. Në disa raste, cistet mund të bëhen aq masive sa të shkaktojnë fraktura të nofullës. Dentistët mund të zbulojnë cistet e nofullës duke kryer kontrolle të rregullta dhe radiografi, por disa simptoma mund t’i bëjnë ato të dukshme, të tilla si dhimbje ose ënjtje në zonën e nofullës, gunga në nofull, apo edhe infeksione të dhëmbëve në një zonë të veçantë të nofullës.

CDC mund të ndihmojë me trajtimin. Ata kanë një ekip plot me kirurgë të respektuar që mund të organizojnë takime dhe të mos lejojnë që cistet të bëhen më të gjera apo më të dhimbshme. Specialistët e tyre përpiqen t’i zgjidhin problemet tuaja brenda pak ditësh. Nëse vendosni të bëni procedurën në CDC, do të kujdeset për ju stafi i trajnuar mirë dhe i disiplinuar.

klinika dentare me e mire ne Shqiperi per cistet e nofulles

Kush do ta kryejë procedurën?

klinikën CDC, pacientët janë qendra e vëmendjes, zemra e çështjes. Ekipi i tyre, plot me dentistë dhe kirurgë të kalibrit më të lartë do të jetë me ju në çdo hap të rrugës. Konsulentët e tyre kanë standardet më të larta për të përmbushur dhe shumë prej tyre kanë reputacion ndërkombëtar për kërkimet e tyre në fushat e tyre të specializuara.

Përpara trajtimit tuaj

Procedura para trajtimit përfshin një konsultim me dentistin tuaj dhe gjatë kësaj kohe ai do të pyesë për historinë tuaj mjekësore, simptomat që keni dhe çfarë kushtesh apo shqetësimesh të tjera shëndetësore mund të keni. Një tjetër gjë që do të diskutohet do të jenë testet shtesë diagnostikuese që do të duhet të bëni, duke përfshirë skanimet ose analizat e gjakut. Gjatë këtij takimi, ju mund të diskutoni çmimet dhe kostot e testeve përpara se të kryhen.

Përgatitja për trajtimin tuaj

Në klinikën CDC, ata përpiqen ta bëjnë përvojën tuaj sa më të rehatshme dhe të sigurt që të munden. Nëse dëshironi të dini më shumë rreth tyre, gjithmonë mund të kërkoni në faqen e tyre zyrtare, ku ata kanë gjithçka në lidhje me çmimet, ofertat dhe shërbimet. Stafi i tyre i përkushtuar do t’ju japë këshilla të përshtatura në varësi të simptomave dhe kushteve tuaja.

Procedura

Është një fakt i njohur gjerësisht se çdo lloj operacioni do t’ju bëjë të ndiheni të stresuar dhe të shqetësuar, edhe për operacione të lehta dhe të shpejta si ky. Stafi i kujdesshëm në CDC do të jetë pranë jush në çdo hap. Në shumë raste, kur cisti i nofullës është i vogël, operacioni bëhet me anestezi lokale, kështu që operacioni do të përfundojë brenda ditës. Në raste të tjera, më të komplikuara, kur cisti është shumë i madh, mund të jetë e nevojshme t’i nënshtroheni anestezisë së përgjithshme, që do të thotë se do të jeni në gjumë gjatë procedurës. Pas kryerjes së procedurës, cisti mbahet në mënyrë që të dërgohet te një patolog i specializuar për ekzaminim. E gjithë procedura zgjat rreth një orë.

Turizmi dentar në Shqipëri: zgjidhja më e mirë per cistet e nofulles

Kujdesi pas procedurës

Ndërsa në shumicën e rasteve do të jeni në gjendje të ktheheni në shtëpi në të njëjtën ditë me procedurën tuaj, nëse është përdorur anestezi e përgjithshme, ju mund të transferoheni në një dhomë rikuperimi për t’u siguruar që jeni nën mbikëqyrje. Më pas, mund të shkoni me siguri në shtëpi dhe të ndiqni udhëzimet e mëposhtme:

Lehtësim i dhimbjes

Pas operacionit, nofulla juaj mund të ndjehet e lënduar dhe të ketë disa mavijosje të përkohshme. Kjo është arsyeja pse kirurgu juaj do t’ju japë ilaçe për lehtësimin e dhimbjeve për t’ju bërë të ndiheni më të qetë. Nëse është e nevojshme, do të merrni edhe antibiotikë, kështu që nuk ka vend për infeksion. Është krejt normale të përjetoni ënjtje dhe ngurtësi të nofullës pas procedurës, veçanërisht në tre ditët e para. Megjithatë, pas tre ditësh dhimbja dhe ënjtja do të lehtësohen. Mjekimi i këshilluar nga kirurgu ose dentisti juaj ka shumë të ngjarë të jetë për 10 deri në 14 ditë.

Koha e rikuperimit

Po, mund t’ju duhet të anashkaloni punën për një ose dy ditë. Përveç kësaj, do t’ju duhen edhe disa deri në disa ditë për të ndier përsëri nofullën tuaj, gjë që do të vështirësojë gëlltitjen dhe përtypjen. Kjo është arsyeja pse ju duhet të shmangni ngrënien për disa orë pas operacionit. Për më tepër, pijet e nxehta dhe ushqimet krokante duhet të shmangen – e para sepse mund të digjeni dhe e dyta sepse mund të lëndoni nofullën tuaj. Ju mund të filloni të hani ushqim normal kur mendoni se nofulla juaj është më e mirë dhe nuk ndihet më e ngurtësuar. Shpëlarja e gojës nuk lejohet deri në 24 orë pas procedurës. Pas këtyre 24 orëve, shpëlarja e rregullt me ​​kripë të tretur në ujë të ngrohtë është e domosdoshme. Një tjetër gjë që duhet mbajtur mend është se kur lani dhëmbët, plaga duhet të shmanget, të paktën në ditët e para.

Si mund të ndihmojnë të dashurit tuaj

Është e nevojshme të keni dikë pranë jush për 24 orët e para pas operacionit, në rast se mund të keni nevojë për ndihmë. Mundësia për tu ndier të sëmurë ose marramendje për një ose dy ditë është e lartë.

Kujdesi për ju

Siç u përmend, ekipi i CDC është me ju në çdo hap gjatë shërimit tuaj, edhe pasi të dilni nga klinika. Ata do të kujdesen për ju pas procedurës duke ju furnizuar me mjekimin e duhur, këshillat e duhura se çfarë duhet të bëni dhe çfarë jo, dhe çdo kujdes tjetër pasues që mund t’ju nevojitet. Ju gjithashtu do të duhet të caktoni një takim pasues për të kontrolluar shërimin e plagës suaj. Për t’i bërë gjërat më të lehta për ju, dentisti ose kirurgu juaj do t’ju informojë gjithashtu për komplikimet me të cilat mund të përballeni gjatë dhe pas procedurës. Në raste shumë të rralla, mund të ketë komplikime të tilla si gjakderdhja që nuk ndalet edhe kur ushtroni presion, dhimbje të forta që nuk ndalen as kur merrni qetësues, ënjtje të fytyrës tre ditë pas procedurës, temperaturë ose temperaturë të lartë dhe vështirësi në frymëmarrje ose gëlltitje. Nëse keni ndonjë nga këto simptoma, mos hezitoni të kontaktoni ekipin në klinikën CDC. Ata janë të gatshëm të ndihmojnë.

Tabela Përmbledhëse