Mishi i dhëmbëve: Si ta mbrojmë dhe të jemi të shëndetshëm?

Këshillat më të mira për mbrojtjen e dhëmbëve dhe mishit të dhëmbeve.

Mbajtja e mishrave të dhëmbëve tanë të shëndetshëm nuk përqendrohet vetëm në një pamje estetike, por edhe në kujdesin e brendshëm të strukturës pasi është gjithashtu pjesë e strukturës dentare. Dhe marrja parasysh e kësaj është e rëndësishme, pasi goja jonë nuk është vetëm atje për të pasur një buzëqeshje të bukur, por edhe për të përmbushur disa funksione vitale për zhvillimin e duhur të trupit tonë. Veçanërisht më e rëndësishmja: Ushqimi dhe pirja.

Mishrat e dhëmbëve janë një ind i butë që infektohet lehtë sepse është i ekspozuar ndaj baktereve të vazhdueshme të gojës që mund të shumohen lehtë nëse nuk ka higjienë të vazhdueshme rreth tij. Ndër pjesët e një pjese dentare gjejmë periodontin, i cili mbrohet nga çamçakëzi.

Mishrat e dhëmbëve janë gjithashtu të rëndësishme pasi ato janë përgjegjëse për mbajtjen së bashku të pjesëve që përbëjnë kockat nofull, të cilat janë përgjegjëse për funksionet e përtypjes së gojës sonë.

si te mbroni dhembet dhe mishrat e dhembeve

Periodontika: Përgjegjës për indin dentar.

Brenda degës së stomatologjisë ekziston një specialitet që merret me indet e dhëmbëve në veçanti, ose me fjalë të tjera, mishrat e dhëmbëve.

Periodontikët dhe periodontologët janë përgjegjës për mbajtjen e mishrave të dhëmbëve në gjendje të shkëlqyeshme në mënyrë që të mund të përmbushin funksionet themelore të dhëmbëve. Edhe pse janë shumë të ndjeshëm dhe ndonjëherë mund të jenë problematikë, ato mund të mirëmbahen mirë me shëndet të shkëlqyer të dhëmbëve. Nëse kjo nuk përmbushet, mund të zhvillohen sëmundje periodontale.

Ne kemi folur tashmë për sëmundjet periodontale më parë, kështu që ne e dimë se më të njohurit janë gingiviti dhe periodontiti. Por gjithsesi ne do t’i shpjegojmë përsëri:

Gingiviti është faza e parë e sëmundjes periodontale. Mishrat e dhëmbëve fillojnë të inflamohen, rrjedhin gjak dhe ndonjëherë lëndohen shumë. Nëse kjo sëmundje nuk mjekohet në kohë, ekziston mundësia që ajo të përkeqësohet dhe mund të rezultojë në një sëmundje më serioze.

Periodontiti është sëmundja që duam të shmangim me çdo kusht. Stageshtë faza më e avancuar e gingivitit dhe është kur dhëmbi tashmë mund të konsiderohet në gjendje nekrotike. Indet nuk mund të mbajnë më peshën e dhëmbit dhe mund të ketë humbje të dhëmbëve. Duhet të theksohet se nga këtu infeksioni mund të prekë dhëmbët e tjerë përreth, kështu që rrezikoni të humbni të gjithë dhëmbët nëse nuk e trajtoni. E gjithë kjo pa imagjinuar sasinë e dhimbjes së zhytur në këtë sëmundje.

z2

Simptomat kryesore të sëmundjeve periodontale

Siç kemi përmendur tashmë, shumica e sëmundjeve që vijnë në zyrën e dentistit janë kryesisht për shkak të gingivitit dhe periodontitit, kështu që është e rëndësishme të dini se si t’i identifikoni ato dhe kur të shkoni tek dentisti.

Nëse flasim për gingivitin, gjëja më normale është të ndjeni inflamacion në zonën e mishit të dhëmbëve, i shoqëruar me skuqje dhe gjakderdhje kur lani dhëmbët. Përveç kësaj, një frymë e keqe e vazhdueshme e keqe që nuk largohet me larje të vazhdueshme.

Kur një pllakë bakteriale prek mishrat e dhëmbëve, si një metodë mbrojtjeje, mishrat tërhiqen ose mbyllen. Kjo e lë rrënjën e dhëmbëve të ekspozuar dhe për këtë arsye ndihet ndjeshmëria e dhëmbëve, e cila mund të jetë shumë e pakëndshme kur hani ushqim.

Këshilla se si të kujdeseni për mishrat e dhëmbëve

Këshilla se si të kujdeseni për mishrat e dhëmbëve

Kjo duhet të jetë e përditshme dhe konstante. Në fakt, është mirë të lani çdo herë pas ngrënies. Kjo do të parandalojë grumbullimin e mbeturinave të ushqimit midis dhëmbëve tanë.

Ky veprim i thjeshtë mund të parandalojë zgavrat, sëmundjet periodontale dhe akumulimin e pllakës bakteriale. Përveç kësaj, era e keqe e gojës që askush nuk dëshiron të ketë. Gjëja më e mirë për të bërë është të përdorni një pastë dhëmbësh që përshtatet me llojin tuaj të dhëmbëve dhe indeve dentare, megjithëse është thelbësore që të përdorni atë që ka fluor. Sa i përket furçës së dhëmbëve, ne nuk duhet ta zgjedhim atë rastësisht, gjëja më e mirë që mund të bëni është të përdorni një në varësi të ndjeshmërisë së dhëmbëve tanë. Për shembull, më të rekomanduarit në përgjithësi janë ato me shpohet të buta në një nivel të ndërmjetëm.

Furçat e dhëmbëve duhet të ndryshohen çdo tre muaj, pasi ato janë bërë për këtë qëllim. Ka furça dhëmbësh bambuje që ju lejojnë të hidhni këto mbeturina pa ndikuar domosdoshmërisht në mjedis, dhe ata bëjnë punën e tyre.

Pe për të pastruar dhëmbët

Përdorimi i fillit dentar dhe pajisjeve të tjera të pastrimit të dhëmbëve është gjithashtu thelbësor për të ruajtur higjienën e mirë. Në fakt, është diçka që çdo dentist ose profesionist do t’ju këshillojë sa herë që shkoni në zyrën e dentistit sepse ndonjëherë furça jonë e dhëmbëve nuk është e mjaftueshme për të hequr mbeturinat e ushqimit që mbeten midis dhëmbëve tanë.

caroline lm JiBssiZVPZA unsplash 11zon

Kontroll dentar

Ju mund të mendoni se dhëmbët tuaj janë plotësisht të shëndetshëm, dhe kjo mund të jetë e vërtetë, por është mirë që të shihni një specialist çdo 5 muaj për një kontroll rutinë për të konfirmuar se gjithçka është në rregull. Ndonjëherë sëmundjet periodontale po zhvillohen nën hundët tona dhe për ne është e pamundur t’i zbulojmë ato, kështu që këto rutina janë të rëndësishme për të konfirmuar se gjithçka është mirë.

Thuaji JO pirjes së duhanit dhe pijeve alkoolike.

Edhe pse alkooli është i pranueshëm në festa dhe raste të tjera, është e rëndësishme të kontrollojmë frekuencën dhe sasinë që pimë në muaj ose vit në mënyrë që të mos ndikojë tek dhëmbët tanë ose në ndonjë pjesë tjetër të trupit. Sa i përket pirjes së duhanit, ne ju këshillojmë që ta lini atë duke provuar në çdo mënyrë të mundshme sepse nuk sjell asgjë pozitive për dhëmbët tuaj ose organet tuaja në përgjithësi, ai sjell vetëm probleme dhe është i pakontrolluar në shëndetin tonë.

Mbani një konsum të vazhdueshëm të frutave

ngrenia e frutave per shendetin dentar
Ushqimi është i rëndësishëm në të gjitha fushat e shëndetit dhe stomatologjia nuk shpëton prej tij. Ruajtja e një ushqimi të shëndetshëm dhe veçanërisht frutat është e rëndësishme sepse vitaminat që ato përmbajnë janë të shkëlqyera për mirëmbajtjen e dhëmbëve tanë.

“Lavazhi” i Gojes

Kjo është një nga shtesat e shumta që mund të përdorim për t’i mbajtur dhëmbët tanë të shëndetshëm dhe vazhdimisht me shkëlqim. Larja e gojës është ideale për t’u përdorur dy herë në ditë pasi ndihmon në vrasjen e baktereve të mbetura në gojën tonë. Përveç kësaj, na jep një erë të mirë të gojës.

Shmangni konsumin e vazhdueshëm të ushqimeve shumë acidike.

Edhe pse është e rëndësishme të ruhet konsumi i të gjitha grupeve ushqimore, ka disa që nuk na duhen shumë, të tilla si ushqime shumë të përpunuara, yndyrna të ngopura, ushqime junk dhe ushqime acidike. Nëse është e mundur, këshillohet që të shmangim konsumin e tyre të vazhdueshëm pasi ato mund të irritojnë edhe stomakun tonë.
Edhe pse kjo nuk është diçka opsionale, thuhet se deri në 70% të popullsisë kanë nevojë për ortodontikë për të rregulluar dhëmbët në mënyrë perfekte. Dhe megjithëse kjo mund të duket më estetike se çdo gjë tjetër, realiteti është se pozicioni i dhëmbëve gjithashtu mund të ndërhyjë në pastërtinë e tyre. Prandaj, duke i rreshtuar siç duhet mund të lehtësojë këtë punë.

Kërkoni një pastrim të thellë

Ju mund të shkoni për një pastrim të thellë një herë në vit pa sëmundje paradontale paraprake. Kjo ndihmon për të mbajtur zgavrën e dhëmbëve thellë të pastër dhe për të shmangur zhvillimin e sëmundjeve të padëshiruara siç janë zgavrat. Edhe pse pastrimet e shtëpisë janë mjaft efektive, ato mund të jenë të pamjaftueshme në varësi të pacientit.

Në rastin e një personi që tashmë ka pasur një sëmundje parodontale të mëparshme, është e rëndësishme t’i kryeni ato më shpesh. Në këtë rast rekomandohen dy në vit, madje edhe në raste më ekstreme është e nevojshme të aplikohet një çdo katër muaj, prandaj do të ishte tre në vit.

Higjiena tek fëmijët:

Edhe pse kjo nuk është një temë shumë e prekur përmes mediave, higjiena dentare e një fëmije është shumë e rëndësishme, dhe gjithçka që ka të bëjë me shëndetin e tyre në përgjithësi, pasi është një trup në zhvillim që duhet të rritet në mënyrë korrekte për të mos kanë shqetësime në moshën madhore. Prandaj, që nga shpërthimi i parë i dhëmbëve të foshnjës, masat higjienike tashmë duhet të mësohen në mënyrë perfekte për të qenë në gjendje t’i plotësojnë ato derisa fëmija të ketë njohuri të mjaftueshme për t’i bërë ato vetë.

Nëse jeni një prind i ri që e lexoni këtë, duhet të dini që foshnjat marrin dhëmbin e parë kur janë rreth 7 muajsh, por shëndeti i tyre parodontal duhet të fillojë shumë kohë para kësaj. Pas çdo ushqyerje, edhe nëse foshnja nuk ka dhëmbë, është e rëndësishme të pastroni zonën me një garzë të lagur. Dëshironi të dini më shumë? Epo, ne do t’ju lëmë me disa këshilla më poshtë, në mënyrë që të jeni të vetëdijshëm për atë që duhet bërë:

● Kur dalin dhëmbët, ato duhet të pastrohen me një pecetë të lagur që përdoret vetëm posaçërisht për atë zonë. Deri në një vit e gjysmë, kur mund të përdoret një furçë dhëmbësh.

Siç kemi përmendur tashmë, shumica e sëmundjeve që vijnë në zyrën e dentistit janë kryesisht për shkak të gingivitit dhe periodontitit, kështu që është e rëndësishme të dini se si t’i identifikoni ato dhe kur të shkoni tek dentisti.

Nëse flasim për gingivitin, gjëja më normale është të ndjeni inflamacion në zonën e mishit të dhëmbëve, i shoqëruar me skuqje dhe gjakderdhje kur lani dhëmbët. Përveç kësaj, një frymë e keqe e vazhdueshme e keqe që nuk largohet me larje të vazhdueshme.

Kur një pllakë bakteriale prek mishrat e dhëmbëve, si një metodë mbrojtjeje, mishrat tërhiqen ose mbyllen. Kjo e lë rrënjën e dhëmbëve të ekspozuar dhe për këtë arsye ndihet ndjeshmëria e dhëmbëve, e cila mund të jetë shumë e pakëndshme kur hani ushqim.

z3

● Shmangni përdorimin e biberonave, kjo mund të modifikojë strukturën e kockave të nofullës dhe për këtë arsye dhëmbët mund të deformohen ose me probleme.

● Mos e bëni fëmijën të flejë me shishe. Ju mund të bëni që qumështi ose çfarëdo që është brenda shishes të futet në mishrat e dhëmbëve dhe të shkaktojë “prishjen e dhëmbëve të frikshëm të shisheve të foshnjës”.

● Para moshës dy vjeç e gjysmë, nuk mund të përdorni pastë dhëmbësh, vetëm ujë. Edhe pse mund të përdorni një furçë dhëmbësh të butë dhe të përshtatur me moshën e tyre.

● Që nga momenti kur del dhëmbi i parë i fëmijës, çojeni atë tek dentisti në mënyrë që ai/ajo të mësohet me të dhe ata të monitorojnë rritjen dhe zhvillimin e dhëmbëve të tij/saj që në moshë shumë të re

Higjiena tek adoleshentët:

Kur kemi kaluar moshën e fëmijërisë dhe fëmija ynë është më i pavarur, shëndeti i tyre oral është akoma po aq i rëndësishëm. Mund të ketë disa ndryshime, pasi dhëmbët e foshnjës mund të kenë rënë për t’i lënë vendin dhëmbëve të përhershëm, por në aspektin e teknikave të shëndetit oral nuk ka ndryshuar shumë. Këtu janë disa këshilla të rëndësishme që duhet t’i prezantoni fëmijës tuaj:

Mbani larjen e vazhdueshme të paktën dy herë në ditë me një pastë dhëmbësh që përmban fluor.

Mbani pastrimin e dhëmbëve me dhëmbë sa herë që përdorni furçën e dhëmbëve.

Mos krijoni varësi nga asnjë lloj duhani, i përtypur apo i tymosur. Përveç ndikimit në dhëmbët tanë, ajo gjithashtu prek pjesë të tjera të trupit dhe janë edhe më të dëmshme në fazat e zhvillimit.

Rastet në të cilat duhet bërë kujdes ekstrem për mishrat e dhëmbëve

foto2

Ne ju kemi dhënë tashmë këshilla të shumta për t’i mbajtur dhëmbët tuaj të shëndetshëm në varësi të fazës në të cilën ndodheni, por duhet theksuar se në disa raste duhet të bëjmë pak më shumë përpjekje në shëndetin e dhëmbëve pasi jemi pjesë e situatave që janë jashtë duart tona ose që nuk mund t’i lëmë lehtë.

Nëse jeni një person që merr përsipër këtë lloj veprimi, duhet të jeni pak më ekstrem në lidhje me shëndetin e dhëmbëve të gojës tuaj dhe të bëni më shumë përpjekje për të larë furçën:

Përdorimi i duhanit
Ekspozimi ndaj stresit ose pagjumësisë.
Diabeti, osteoporoza, sëmundjet seksualisht të transmetueshme, transplantet e organeve, sëmundjet e zemrës.
Mungesa e vitaminave dhe mineraleve.
Ndryshimet hormonale për shkak të shtatzënisë ose metodave kontraceptive hormonale.

Në rast se keni ndonjë shqetësim me dhëmbët tuaj ose ndonjë pjesë tjetër të gojës tuaj dhe keni nevojë të keni informacion të besueshëm nga profesionistët, ju ftojmë të kontaktoni klinikën tonë. Ata do t’ju trajtojnë në mënyrë perfekte dhe do të jenë përgjegjës për të bërë një vlerësim të përgjithshëm të problemit tuaj në mënyrë që t’ju japin rezultate të sakta që do t’ju ndihmojnë të luftoni problemin tuaj.
Mos harroni se një pjesë e punës së një dentisti është parandalimi, por ai/ajo nuk mund ta bëjë atë pa ndihmën tuaj. Shkoni në vizitat tuaja rutinë! Këto janë mënyra më e mirë për të shmangur shqetësimet dhe për të lehtësuar qëllimin tuaj për të pasur një buzëqeshje perfekte.

Tabela e Permbajtjes