Çfarë Ndodh Kur Nuk Lani Dhëmbët?

Eleminoni efektet anësore nga mos-larja e dhëmbëve!

Faktori i parë që do të ndikojë në mos pastrimin e dhëmbëve është padyshim shëndeti juaj oral. Mbajtja e higjienës së duhur nuk është një trill, pasi është thjesht thelbësore për të shmangur rritjen e lëngjeve bakteriale që mund të arrijnë pjesën e brendshme të gojës sonë.
Çdo dentist ose profesionist shëndetësor do t’ju këshillojë të mbani një zakon të vazhdueshëm dentar me disa përsëritje gjatë gjithë ditës. Kjo është ajo për të cilën bëhet fjalë dhe çfarë ka të bëjë me parandalimin e sëmundjes. Nëse nuk jeni i bindur nga kjo përgjigje e paqartë, lexoni dhe ne do t’ju shpjegojmë pak më shumë se çfarë do të ndodhte nëse nuk lani dhëmbët.

foto1 3

Pasojat

Rritja dhe përhapja e baktereve:

Falë furçës tonë të dhëmbëve mund të eleminojmë ose heqim nga goja bakteret që shkaktojnë sëmundje të gojës. Kur janë në kontakt me dhëmbët tanë, këto baktere krijojnë një lloj shtrese xhelatinoze që ngjitet në shtresën kryesore të dhëmbit dhe parandalon heqjen e tyre kur gjërat e tjera futen brenda.

Siç kemi thënë tashmë, mënyra e vetme për të hequr këto baktere është të lajmë pjesën e përparme, të pasme dhe anët e dhëmbëve dhe mishrave të dhëmbëve, madje edhe gjuhën. Nëse nuk e bëjmë si duhet, bakteret do të grumbullohen derisa të formojnë gurë, gjë që mund të çojë në lloje të tjera sëmundjesh.

Nëse duhet të dini se ku grumbullohen më shumë baktere, mund t’ju themi se ajo është kryesisht në cepat e dhëmbëve, siç është fillimi i mishit të dhëmbëve dhe rrethinat e tij. Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme të lajmë anët e ndryshme të dhëmbëve tanë!

Kariesi

Siç kemi përmendur më parë, akumulimi i baktereve në dhëmbët tanë jo vetëm që ndikon në estetikën tonë (sepse, nëse nuk e kemi përmendur atë, guri i dhëmbëve ka një ngjyrë të verdhë që mund të shihet me sy të lirë) por gjithashtu ndikon në stabilitetin e dhëmbit.

Afekti i parë që mund të vërehet mikroskopikisht është korrozioni i smaltit dentar dhe mbrojtja e tij, i cili do t’i japë vendin krijimit të kaviteteve dentare, të ndjekura nga kjo, do të sjellin një erë të madhe të keqe në gojën tonë të cilën ne e quajmë Halitosis. 

Dhe jo vetëm ky miku im, prishja e dhëmbëve sjell me vete një pamje të zezë në dhëmb dhe madje mund të shkaktojë rënien e tij nëse është shumë e rëndë. Kjo gjithashtu do të sjellë ndjeshmëri të dhëmbëve dhe shumë dhimbje, kështu që dëmtimi i dhëmbëve harron të hahet me qetësi.

Gingiviti

Kjo është një sëmundje shumë e bezdisshme dhe është e sigurt se do t’ju japë shumë dhembje koke. Gingiviti nuk është asgjë më shumë se inflamacion i mishit të dhëmbëve, gjakderdhje dhe dhimbje për shkak të baktereve periodontale që mund të ndikojnë në indet tona të buta dhe të shkaktojnë kalbjen e tyre me kalimin e kohës. 

Nëse kjo sëmundje nuk trajtohet sa më shpejt që të jetë e mundur, ajo mund të përparojë dhe të bëhet motra e saj e madhe: periodontiti. Kjo është faza e fundit e sëmundjes që mund të çojë edhe në humbjen e të gjithë dhëmbëve nga personi. 

Mënyra e vetme për të hequr këtë sëmundje është të operoni ose të bëni një trajtim të quajtur planifikim rrënjor ose kuretazh. Ju lutemi mos prisni derisa të arrini në këtë pikë për t’i dhënë rëndësi shëndetit tuaj të dhëmbëve.

foto2 3

Gabime të Zakonshme kur Lani Dhëmbët

Ju mund të jeni duke u përpjekur të keni një shëndet të mirë mendor, por nuk keni sukses për shkak të detajeve të vogla, por mos u shqetësoni, këtu do t’ju japim një udhëzues të hollësishëm se çfarë mund të bëni gabim kur lani dhëmbët, lexoni më poshtë!

Mbajtja e shumë presionit mbi dhëmbët tuaj me shpohet e furçës së dhëmbëve:

Megjithëse e dimë që dëshironi të hiqni çdo mbetje që ka mbetur e shtrirë, është e dëmshme të vendosni shumë forcë në dhëmbë, veçanërisht nëse furça jonë është pak e fortë. Ndërsa mund të dëmtoni mishrat e dhëmbëve dhe ta bëni atë më të prirur të kontraktojë një sëmundje përmes plagëve.

Larja e furçave shumë ose shumë pak:

Koha e duhur për të larë dhëmbët është saktësisht 3, kur zgjoheni në mëngjes, në mesditë pas drekës dhe para se të shkoni në shtrat pas darkës.

 Duhet të theksohet se gjatë natës është mjaft e rëndësishme që t’i lani mirë, pasi goja jonë do të mbetet e mbyllur për disa orë dhe kjo do të bëjë që bakteret e mbetura në gojën tuaj të shumohen më shpejt.

Pastrimi i dhëmbëve më pak herë nga sa kemi pastruar tashmë, është sinonim se bakteret në gojën tuaj mund të ruhen më shpejt sesa pritej. Prandaj mos prisni shumë, por mos e teproni!

Përdorimi i shumë pastës së dhëmbëve

Ky është një mit që ne duhet ta godasim për mirëqenien e dhëmbëve tanë! Reklamat që shihni në internet ose në TV me furçën e dhëmbëve plot me dhëmbë janë krejtësisht të gabuara, sasia e duhur e pastës që duhet të përdorim për larjen e përditshme është madhësia e një kokrre thjerrëzash. 

Ne e dimë që mund të mendoni se sa më shumë pastë dhëmbësh aq më mirë sepse do t’i pastrojë dhëmbët tuaj më shumë, por aspak! Kjo madje mund të dëmtojë smaltin e dhëmbëve dhe ta njollosë atë në mënyrë të konsiderueshme.

foto3 2

Ju nuk e ndryshoni furçën tuaj të dhëmbëve

Nëse do të të pyesnim tani, kur ishte hera e fundit që ndryshove furçën e dhëmbëve, a do të mund të përgjigjeshit? Ne ju sigurojmë jo, dhe është një gabim i madh. Me çdo përdorim, materiali i furçave të dhëmbëve do të zbresë, dhe kjo është plotësisht normale. 

Në fakt, ato janë bërë me atë qëllim dhe ata duhet të pushojnë së qeni i dobishëm pas tre muajsh, por ju mund të pyesni, pse? Epo, sepse pas tre muajsh përdorimi furça e dhëmbëve është tashmë e ndotur sa të mos ketë efekt në heqjen e baktereve. 

Ju gjithashtu duhet të siguroheni që furça e dhëmbëve është e duhura për ju, pasi zgjedhja e një shumë të butë ose shumë të vështirë mund të dëmtojë dhëmbët tuaj në varësi të llojit të mishit të dhëmbëve që keni.

Këshilla për mirëmbajtjen e higjienës së duhur të dhëmbëve

Mbani një dietë të shëndetshme:

Besoni apo jo, ne jemi ato që hamë, prandaj duhet të ushqehemi sa më shëndetshëm që trupat tanë të funksionojnë siç duhet! Shmangni ushqimet që kanë shumë sheqer ose shumë gaz të zbrazët, si dhe ushqimet shumë të yndyrshme dhe mund të dëmtojnë dhëmbët tuaj ose t’i njollosin ato.

Ulni sasinë e duhanit dhe pijeve alkoolike që gëlltisni.

Ju do të habiteni nga sasia e të këqijave që ka pirja e duhanit për trupin tuaj përveç kancerit të mushkërive, i cili, për shembull, nuk është lloji i vetëm i kancerit që mund të merrni prej tij. Po kështu, pijet alkoolike për shkak të sasisë së fermenteve mund të dëmtojnë smaltin e dhëmbëve dhe madje edhe të njollosin dhëmbët, përveç që ndikojnë në organet e tjera të brendshme.

foto4 1

Përdorni mbrojtës të dhëmbëve

Nëse praktikoni sporte ekstreme ose kontakt fizik të detyrueshëm siç është boksi, është ideale që të mbani një mbrojtës në dhëmbët tuaj për të shmangur thyerjen ose dobësimin e tyre nga goditja e vazhdueshme. Ne ju sigurojmë se nuk doni të humbni një dhëmb!

Shkoni në takimet tuaja të rregullta dentare.

Kjo është absolutisht thelbësore, sepse edhe nëse nuk shihni bakteret ose sëmundjet që keni në gojën tuaj, një specialist do të jetë në gjendje t’ju tregojë se çfarë ju nevojitet ose çfarë duhet të bëni për të ruajtur higjienën e duhur orale. 

Këto vizita duhet të bëhen çdo 5 ose 8 muaj në varësi të asaj se sa jemi të prirur të vuajmë nga ndonjë sëmundje dentare. Duhet të theksohet se nëse keni ndonjë dyshim duhet të pyesni vetëm specialistin tuaj të besuar.

Nëse ende nuk keni një histori mjekësore, ju rekomandojmë të na vizitoni në City Dental Clinic në Tiranë, Shqipëri. Dallimin do ta shihni vetëm me disa kontrolle nga specialistët tanë! Ju presim me një derë të hapur, mos hezitoni të na telefononi.

Si të Lani Dhëmbët në Mënyrën e Duhur

Kryesisht ne do të marrim furçën tonë me fije as shumë të buta dhe as shumë të fortë dhe do të vendosim sasinë e dëshiruar të pastës (Rekomandohet që duhet të jetë vetëm një pikë e vogël në pjesën e përparme të furçës) dhe ne do të fillojmë duke e aplikuar atë në dhëmbët tanë në drejtim të mishit të dhëmbëve me pak prirje.

Pas kësaj, ne mund të lëvizim në një mënyrë rrotulluese nëpër të gjitha pjesët dentare, vlen të përmendet se molarët gjithashtu duhet të pastrohen me përpikmëri pasi që janë ata që përtypin ushqimin dhe për këtë arsye janë më të prirur të kenë mbetje dentare.

Në anën e përtypjes së faqes tonë, ushtroni pak presion dhe pastroni horizontalisht dhe me pak lëvizje për të hequr grimcën më të vogël.
Për të përfunduar, sigurohuni që të pastroni gjuhën tuaj nga lart poshtë, duke përfshirë hyrjen në fyt dhe anët, pasi sythat e shijes gjithashtu mund të ruajnë mbeturinat ose bakteret.

Mos harroni të shpëlani gojën mirë me shumë ujë dhe gargarë për të hequr mbeturinat më të vogla nga brenda gojës. Përdorni gjithashtu fillin e dhëmbëve i cili do të jetë plotësisht i rëndësishëm në higjienën tonë të dhëmbëve tani e tutje.

Nëse keni ndonjë dyshim, mos hezitoni të na telefononi ose të kërkoni një takim të specializuar për ju. Secili klient trajtohet veçmas për ta bërë përvojën më të suksesshme. Ne e presim thirrjen tuaj!

Tabela Përmbledhëse