10 Aktivitete Për Turistët Dentar në Shqipëri

Këshilla të vlefshme për turizmin dentar në Shqipëri

Po planifikoni të bëni turizëm dentar dhe ende nuk keni vendosur se ku të shkoni? Ne kemi vendin perfekt për ju. Është e vërtetë që rritja graduale e kostos së trajtimeve private dentare në zona të ndryshme të botës ka qenë shtysa që njerëzit të shikojnë përtej territorit të tyre, për të menduar kështu për një ndërhyrje dentare. Përveç kësaj, kanë mundësinë të vizitojnë zona të caktuara duke u informuar rreth kulturave, ushqimeve dhe gjithçka që ka të bëjë me turizmin e vendeve të reja.

Është një fakt që numri i njerëzve që vendosin të lëvizin nga vendi i tyre aktual për të marrë trajtim dentar në vende të tjera është vazhdimisht në rritje. Në veçanti, Shqipëria ka qenë një nga fokuset më të rëndësishme për sa i përket turizmit dentar. Çmimet janë të arsyeshme, cilësia është e shkëlqyer, kostoja e udhëtimit është e ulët dhe mund të shijojmë gjëra të tjera që vendi origjinal nuk mund t’i ofrojë.

1 4

Nëse po mendoni të paguani për një trajtim dentar me një buxhet të ulët, por me të njëjtën cilësi si klinika më e mirë në vendin tuaj, jeni të mirëpritur të vini në Shqipëri. Do të zbuloni sasinë e mundësive të reja posaçërisht për ju dhe familjen tuaj përveçse, mund të shijoni peizazhet dhe monumentet tona që do tërheqin vëmendjen e secilit prej jush. Dëshironi të dini cilat vende të vizitoni? Më poshtë do të gjeni një listë të shkurtër me 10 sugjerimet tona.

10 Vendet Për T'u Vizituar Në Shqipëri:

Kalaja e Krujës

Kalaja e Krujës ishte baza e një lufte kundër ish Perandorisë Osmane, që u zhvillua në shekullin e 15-të. Ai që ishte në krye ishte heroi ynë i madh kombëtar: Gjergj Kastrioti i njohur si Skënderbeu.

Aktualisht, kjo kështjellë përdoret kryesisht për ekspozitën, nën kujdesjen e Muzeut Kombëtar Skënderbej në Krujë, ku do të mund të vëzhgojmë atë që ka mbetur nga xhamia Fatih Sulltan Mehmed, dhe referenca të shumta etnografike të asaj periudhe. Përveç banjave turke dhe një pazari të vjetër që u rindërtua me shumë kujdes për ekspozitën e tij, Kruja gjithashtu ka rreth saj peizazhe të mrekullueshme, ideale për të admiruar bukurinë natyrore të vendit.

2 1

Nëse shkojmë pak më thellë në Muzeun e Skënderbeut, mund të theksojmë dhe të dallojmë gjithashtu pajisje dhe objekte të ndryshme që i përkisnin kohës së luftës. Përveç kësaj, sigurisht, pasqyrohen skena të ndryshme mbi Skënderbeun dhe bëmat e tij të shumta ushtarake.

Ndër objektet dalluese të kësaj epoke mund të cilësojmë fotografi, lloje të ndryshme të armaturës që janë përdorur në luftën kundër Perandorisë Osmane, harta luftarake dhe gdhendje të shumta në dru dhe shkëmb. Për më tepër, një nga objektet më të spikatura për publikun është kopja e përkrenares së Skënderbeut me kokën e dhisë që e karakterizonte atë.

Ky vend etnografik është një nga më të shquarit në vend. Konsiderohet një krenari kombëtare për gjithçka që do të thotë për historinë e vendit. Duhet theksuar fakti se ka artifakte që janë mbi 500 vjet të vjetra dhe janë ruajtur në kohë, janë pothuajse të paprekura.

Dinamika e muzeut është si ajo e çdo muzeu tjetër. Ju mund të bëni një ekspeditë të brendshme në këmbë përmes 15 dhomave që përbëjnë vendin, duke përfshirë dhomën e ndenjes, dhomën e fëmijëve dhe kuzhinën.

Janë shtuar edhe ekspozita të veçanta ku ka materiale përpunimi për prodhimin e vajit të ullirit në atë kohë, si dhe mjete për të realizuar punime në qeramikë apo veshje.

Kulla e Sahatit

Ndodhet në qendër të kryeqytetit. E konsideruar si një monument simbol i Tiranës, dhe mjaft e njohur në histori, e pranishme gjatë epokës osmane është ndërtuar në vitin 1822 nga Haxhi Et’hem Beu.

Edhe pse është thjesht një ndërtesë guri, ajo ka rreth saj orë të mëdha dhe një kupolë të ndërtuar në formë trekëndore. Turistët kanë mundësi të ngjiten në majë të kullës për të parë përreth një peizazh të mrekullueshëm.

3 4

Muzeu Historik Kombëtar

Është një nga më të vizituarit për ekspozitën e tij të madhe, rëndësinë historike dhe shtrirjes së tij. Është plot me ekspozita kulturore dhe arkeologjike nga periudha të ndryshme të Shqipërisë. Hapja e tij u bë pikërisht në vitin 1981 dhe që nga ajo kohë përditësohet vazhdimisht me informacione dhe zbulime të reja për trashëgiminë shqiptare.

Për fatin e vizitorit gjenden tetë lokacione të ndryshme dhe ekspozitat ndahen në varësi të historisë së tyre. Ekziston avantazhi që shumica e ekspozitave janë të përkthyera në anglisht, në mënyrë që çdo vizitor të jetë në gjendje të lexojë dhe të kuptojë.

Monumenti i Skëndërbeut

Edhe pse kemi folur tashmë për monumente të ndryshme që kanë lidhje me Skënderbeun, ky është posaçërisht për të. Është një mënyrë për të nderuar gjithçka që bëri për Shqipërinë. Përveç bëmave të tij ushtarake, ai dinte të ishte lider dhe të mbante vendin të bashkuar në shekullin e 15-të para se osmanët të pushtonin territoret tona.

Piramida e Tiranës

Është realizuar në vitin 1988 për të nderuar liderin shqiptar Enver Hoxha. Ky monument i veçantë përmendet shpesh nga turistët për shkak të formave të tij të veçanta, dhe se nuk ka një strukturë të ngjashme me ndërtesat e përgjithshme të qytetit. Së fundmi, është zbuluar projekt i ri që do ta kthejë Piramidën në një qendër inovacioni për të rinjtë.

Pasi ra komunizmi, ata nuk kujdeseshin për të në të njëjtën mënyrë. Kishte funksione të tjera, por kurrë një që të tillë që ta mbante atë të paharrueshme në kuptim pozitiv.

Shpella e Pëllumbasit

Nëse dëshironi të argëtoheni pak më shumë larg qytetit dhe të eksploroni vende të reja, mund të përfshini Shpellën e Pëllumbasit në vizitën tuaj. Është një gropë shkëmbore dhe e valëzuar që në përbërjen e saj kryesore është formuar nga stalaktite të shpërndara në të gjithë gjatësinë e shpellës.

Nëse hasni në disa vendas, mund të dëgjoni që ta quajnë atë “Shpella e Zezë”. Është e rëndësishme të merrni pjesë me një grup guide për të shijuar më mirë eksperiencën. Avantazhi i madh është se është mjaft afër Tiranës, pas fshatit me të njëjtin emër si shpella, Pëllumbas. Meqë ra fjala, mund të shijoni edhe malet e Dajtit, në parkun kombëtar me të njëjtin emër, i cili ka destinacione të tjera turistike dhe peizazhe të mrekullueshme për t’u eksploruar, që janë një kënaqësi për syrin e turistit.

Sheshi Skënderbej

Përsëri do të gjejmë një referencë të qartë për heroin kombëtar të Shqipërisë, Gjergj Kastrioti-Skëndërbeu. Ky shesh është gjëja e parë që do të shihni nëse shkoni në qendër të kryeqytetit. Në fakt, nëse merrni ndonjë rrugë për në qytet, mund të arrini lehtësisht në shesh pa shumë shqetësime. Do të dalloni ende ndërtesa origjinale që kanë mbetur prej shumë vitesh më parë. Disa prej tyre janë shkatërruar gjatë kohës së komunizmit, dhe të tjera janë aty vetëm për t’ju kujtuar se ato dikur ishin të rëndësishme.

Para se të ishte një shesh, ishte një statujë e Josif Stalinit, por falë rënies së komunizmit, ata mundën të ngrinin monumentin e Skënderbeut për të nderuar mbështetjen e tij kundër pushtimit osman.

Statuja është e lartë 11 metra dhe përfaqëson Skënderbeun të hipur mbi kalin e tij dhe me armaturën e luftës, duke shtuar një flamur shqiptar të valëvitur, gati për betejë.

4 4

Rreth sheshit mund të gjejmë edhe mrekulli të tjera që janë gjithashtu një atraksion i madh turistik, si: Muzeu Historik Kombëtar, Tirana International Hotel, Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, Bashkia dhe Pallati i Kulturës, i cili ndodhet brenda, Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit, shtimi i Kullës së Sahatit që kemi përmendur tashmë më lart që nuk zhgënjen kurrë me pamjet e saj të mrekullueshme të qytetit.

Mali i Dajtit

Nëse në rastin tuaj po kërkoni diçka shumë më paqësore që ju lejon të jeni në kontakt me natyrën dhe krejtësisht larg qyteteve të mëdha (të cilat janë të shumta në Shqipëri), do të jeni të lumtur të dini se mund ta gjeni atë paqe në të bukurën, kodrat e malit të Dajtit. Dhe ju mund t’i arrini me makinë ose mjete të ndryshme transporti disa kilometra larg qytetit të Tiranës.

Xhamia e Et'hem Beut

Kjo strukturë shumë e vjetër tregon historinë e kohërave të errëta të Shqipërisë, kur ende kishte luftë mes feve. Kjo tregon në mënyrë të veçantë lëvizjen ateiste që pushtoi Shqipërinë dhe sado e çuditshme të duket, ajo nuk e shkatërroi këtë xhami të veçantë, ndoshta si një kujtesë për atë që ishte dikur.

Historia e saj është disi e trishtueshme, pasi iu desh të mbyllte dyert ndërsa komunizmi pushtoi Shqipërinë. Ajo përfaqëson një luftë të paharrueshme dhe sakrificë të madhe nga ana e popullit shqiptar.

Rilindja e saj u bë në vitin 1992 kur rihapi dyert e saj si një demonstrim dhe vend adhurimi kundër atyre që ishin në krye të asaj kohe. Në ditët e sotme ajo mbetet një vend i shenjtë që muslimanët e morën si vend bashkimi dhe paqeje.

Shquhet për arkitekturën dhe dekorimet shumëngjyrëshe që magjepsin turistët, të cilët vijnë kryesisht për historinë dhe rëndësinë e saj.

Dajti Express

Njerëzit që janë pak më atletikë dhe vendosin të ecin vetë në majën e malit, mund ta bëjnë këtë lirisht me mbikëqyrjen e eksploruesve me përvojë që janë në të gjithë zonën, dhe që do t’ju udhëheqin gjatë përvojës suaj. Mos harroni se maja e Dajtit është 1613 metra, ndaj është mirë që të shoqëroheni nga një alpinist me përvojë.

Mund të ndërmarrin këtë iniciativë njerëzit që duan ta shijojnë më shumë udhëtimin dhe duan të ecin ngadalë për të bërë foto ose thjesht për të marrë pak ajër të pastër. Është një parajsë e madhe turistike falë pamjeve të saj të mrekullueshme që nuk dështojnë të bëjnë përshtypje si vizitorët ashtu edhe banorët e Shqipërisë.

Dhe nëse nuk jeni shumë adhurues i ecjes, do të jeni të lumtur të dini se ekziston një teleferik që ju çon drejtpërdrejt në majën e malit. Është thjesht një udhëtim 15-minutësh dhe gjatë këtij udhëtimi ju do të jeni në gjendje të vëzhgoni të gjithë detin Adriatik.

5 4

Këto janë sugjerimet tona! Rekomandohet shumë që të konsultoheni me një guidë turistike në mënyrë që të keni një njohuri të plotë të vendeve që mund të vizitoni gjatë pritjes tuaj për të shkuar te dentisti, e cila padyshim mund të kthehet në një guidë të plotë turistike të Shqipërisë.

Është e rëndësishme që nëse nuk jeni një turist që flisni anglisht, përpiquni të mësoni bazat për të komunikuar me njerëzit, sepse është kjo gjuha e huaj që përdoret në përgjithësi në zonë. Ekzistojnë tabela, restorante, qendra tregtare e të tjera, që lejojnë përdorimin e gjuhës së huaj pikërisht për ta bërë vizitën më komode për njerëzit që vijnë si turistë. Zakonisht shqiptarët janë shumë miqësorë.

Vlen të përmendet se nëse nuk keni vendosur ende se në cilën klinikë dentare të shkoni, gjithmonë mund të mbështeteni në CDC Dental Clinic për çdo trajtim dentar që po mendoni të bëni, qoftë teknikë kozmetike, kirurgjikale apo parandaluese. Ne jemi plotësisht të trajnuar për t’ju ofruar gjithçka që ju nevojitet për sa i përket ortodoncisë, aparateve, sëmundjeve periodontale dhe temave të tjera. Mos hezitoni të na kontaktoni për këshilla të mëtejshme! Ne jemi në shërbimin tuaj për çdo gjë që ju nevojitet! Jemi të gjindshëm përmes mesazheve në faqen tonë të internetit ose numrit të telefonit.

Tabela Përmbledhëse