Pse Shqipëria është një zgjedhje më e mirë për turizmin dentar sesa Kroacia?

Me kaq shumë destinacione dentare të përballueshme në Evropë, nuk është çudi që gjithnjë e më shumë njerëz zgjedhin të rezervojnë takimet e tyre larg shtëpisë. Shtesa më e fundit në listën e destinacioneve dentare evropiane të përballueshme është Shqipëria, e cila ka parë një rritje të shpejtë të vizitorëve gjatë viteve të fundit. Me plazhet e saj mahnitëse, vendet antike mbresëlënëse dhe vlerën e madhe për para, Kroacia është një nga destinacionet më të njohura të turizmit dentar midis evropianëve. Por nuk është opsioni i vetëm. Nëse jeni duke kërkuar për një alternativë më të lirë me përfitime edhe më të mira se Kroacia, pse nuk e provoni Shqipërinë? Lexoni për të zbuluar pse ky vend i vogël mund të jetë pikërisht ajo që ju nevojitet për pushimet tuaja të ardhshme dentare!

Vendi me i mire per turizem dentar

Stomatologji me çmim të përballueshëm në Shqipëri

Stomatologët në Shqipëri janë të trajnuar mirë dhe të kualifikuar, kështu që mund të jeni të sigurt se do të merrni një trajtim dentar të nivelit të lartë me një fraksion të kostos. Çmimi mesatar i një kurore dentare, për shembull, është vetëm 90 € në Shqipëri – krahasuar me 302 € në Kroaci! Dhe implantet dentare në Shqipëri kushtojnë 1000 € më pak se në Kroaci – kështu që mund të kurseni shumë në procedura të shumta. Klinika dentare të lira ka edhe në Tiranë, kryeqytetin shqiptar. Dhe mund të gjeni edhe dentistë në Shqipëri që flasin anglisht, kështu që jeni i lirë të zgjidhni cilindo vendndodhje që ju përshtatet më së miri. Nëse jeni të shqetësuar për të gjetur dentistë të mirë në Shqipëri, mos u shqetësoni! Vetëm sigurohuni që të bëni kërkimin tuaj dhe të zgjidhni një klinikë me reputacion me një reputacion pozitiv në internet. Sigurohuni që të kërkoni një klinikë të certifikuar nga Dhoma Stomatologjike Shqiptare, pasi vetëm këto lejohen të bëjnë biznes në vend.

Turizmi dentar ne shqiperi

Peizazh që të lë pa frymë

Shqipëria është një vend që ia vlen të vizitohet vetëm për peizazhin e saj. Do të gjeni brigje të mrekullueshme, pyje të paprishur dhe liqene, lumenj dhe ujëvara të shumta. Dhe kryeqyteti, Tirana, është një qytet plot kulturë dhe sharm, ndaj edhe ia vlen patjetër ta vizitoni. Ka shumë për të eksploruar në Shqipëri, pavarësisht nëse jeni të interesuar për artin, historinë apo natyrën dhe jetën e egër. Vendi është shtëpia e disa vendeve të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, si kishat bizantine të Gjirokastrës, amfiteatri romak i Butrintit dhe qyteti antik i Apolonisë. Nëse ju pëlqen ecja, do të gjeni shumë shtigje në fshatin shqiptar, që të çojnë në ujëvara mahnitëse, liqene mahnitëse dhe fortifikime të vjetra. Ju gjithashtu mund të shijoni udhëtime të bukura me varkë në detin Adriatik ose të shikoni qiellin plot yje të natës në Malet e Jugut.

vendi me i mire per turizem dentar

Atraksione kulturore

Shqipëria është shtëpia e një trashëgimie të pasur kulturore. Gjurmët e ndikimeve osmane, bizantine dhe italiane i gjeni në të gjithë vendin, pasi këto qytetërime kanë lënë gjurmë në kulturën shqiptare. Gjuha shqipe është një nga më të vjetrat në Evropë dhe alfabeti i saj bazohet në shkrimin latin. Në vend mund të gjeni disa muze dhe ekspozita që tregojnë historinë dhe kulturën shqiptare. Disa nga më të njohurit janë Muzeu i Arteve Onufri, Muzeu i Shtëpisë Et’hem Beqai dhe Muzeu Etnografik Shqiptar. Ka shumë mundësi që udhëtarët të përfshihen edhe me kulturën shqiptare. Mund të provoni të gatuani ushqime tradicionale shqiptare ose të provoni disa pije vendase. 

vendi me i mire per trajtime dentare

Lehtësi transporti

Shëtitja nëpër Shqipëri është shumë e lehtë. Ju mund të udhëtoni me makinë ose autobus në rrugët moderne të vendit dhe ka lidhje të shkëlqyera me vendet e tjera në Evropë. Ju mund të kaloni lehtësisht kufirin për në vendet fqinje si Greqia, Serbia ose Mali i Zi. Nëse udhëtoni me autobus, autobusët në Shqipëri janë të lirë dhe komod. Ju mund të rezervoni biletat tuaja në internet ose mund të ecni deri në kabinën e biletave në cilindo nga stacionet e autobusëve në vend. Taksitë janë gjithashtu një mënyrë e përshtatshme për të udhëtuar në të gjithë vendin, dhe ju mund të gjeni taksi në çdo qytet apo qytezë të Shqipërisë. Nëse po udhëtoni me një grup, mund të rezervoni një transfertë private për t’ju çuar kudo në vend. Kjo është shumë e përshtatshme, pasi nuk duhet të shqetësoheni për transportin publik ose udhëtimet e përbashkëta.

Konkluzione

Shqipëria është një vend që duhet ta shtoni në listën tuaj të udhëtimeve. Ky vend i bukur ka shumë për të ofruar, dhe ju mund t’i eksploroni të gjitha në një festë dentare. Përveç trajtimit të lirë dentar, ju mund të shijoni peizazhe mahnitëse, atraksione kulturore magjepsëse dhe transport të lehtë. Shqipëria është destinacioni i përsosur i pushimeve dentare, ndaj mos e humbisni!

 

Tabela Përmbledhëse