Njolla në dhëmbë? Si të shpëtoni prej tyre?

Përse kam njollë te dhëmbët? Çfarë duhet të bëj?

Një nga problemet më të zakonshme dentare janë njollat që shfaqen në sipërfaqen e smaltit. Kjo mund të ndodhë me kalimin e kohës ose ndoshta me faktorë të jashtëm që nuk i kemi parasysh, dhe që ndikojnë tek ne falë zakoneve dhe dietës sonë.

Për disa është diçka e bezdisshme. Nuk duhet t’i neglizhojmë apo t’i injorojmë, sepse ky lloj problemi (ndonëse i zakonshëm) mund të na sjellë probleme serioze në një plan afatgjatë.

Përveç kësaj, ato janë mjaft të shëmtuara, kështu që mund të pengojnë këdo nga disa nevoja themelore, si për shembull,  të folurit rrjedhshëm dhe pa komplekse.

Zakonisht, shkaku i parë i njollave dentare vjen nga higjiena e dobët e dhëmbëve. Ne hasim ende pacientë që theksojnë se ruajnë higjienën normale të dhëmbëve, por ende zhvillojnë njolla të cilat nuk mund t’i heqin. Kjo situatë mund të ndodhë. Mund të dallojmë llojin e njollës me të cilën kemi të bëjmë në varësi të ngjyrës ose karakteristikave të saj.

Dëshironi të dini më shumë? Vazhdoni të lexoni, ne do të shpjegojmë pak për të:

nj1 1

Cilat janë llojet e njollave dentare?

Siç e përmendëm edhe më parë, në varësi të llojit të njollës mund të përcaktojmë problemin me të cilin përballemi dhe gjithashtu shkakun e drejtpërdrejtë, vetëm me një kontroll fizik dhe dëshminë e pacientit.

Dallojmë tre lloje të ndryshme të njollave:

 • Njollat kafe.

Kjo lloj njolle është shumë e dukshme për syrin e njeriut, pasi ato nuk janë krejtësisht të sintonizuara me ngjyrën origjinale të smaltit të dhëmbëve, i cili zakonisht është i verdhë shumë i lehtë.

nj2

Njollat kafe në dhëmbë priren të jenë sipërfaqësore, ndaj mund të themi se hiqen më lehtë. Shkaktarët e zakonshëm të kësaj lloj njolle krijohen për shkak të konsumimit të vazhdueshëm të ushqimeve që errësojnë dhëmbët, si kafeja dhe çaji. Një faktor tjetër është konsumimi i vazhdueshëm i duhanit.

 • Njollat e verdha.

Është normale që kjo lloj njollë të zhvillohet falë konsumimit të vazhdueshëm të ushqimeve me acid citrik që janë shumë të forta për PH-në e dhëmbëve, për shembull, limoni, portokalli, uthull etj..

Ushqimet me shumë acid janë përgjegjëse për shpërbërjen e shtresës mbrojtëse të dhëmbit: smaltit. Smalti ia lëshon vendin këtij faktori agresiv dhe lë pjesën e dukshme të shtresës së dytë të dhëmbit që merr emrin Dentin.

Një arsye tjetër pse mund të kemi njolla të verdha në dhëmbët tanë është për shkak të konsumit të tetraciklinave.

Dhe mund të pyesni veten, çfarë janë tetraciklinat? Janë një lloj antibiotiku me spektër të lartë që përdoret për të luftuar infeksionet në mushkëri, sistemin urinar dhe madje edhe problemet e stomakut. Në disa raste, mund të përshkruhet edhe për të luftuar disa lloje aknesh, kështu që korrespondon edhe me fushën e dermatologjisë.

Ky antibiotik ishte shumë i zakonshëm tek fëmijët dhe të rriturit në vitet ’60 dhe ’70, në një nivel pa dallim. Prandaj, është e zakonshme që njerëzit e atyre kohërave të vijnë në zyrë me njolla dentare të shkaktuara nga tetraciklina.

Arsyeja e fundit pse një person mund të zhvillojë njolla të verdha në dhëmbë është një traumë mjaft e fortë për të bërë që dhëmbi të bëhet nekrotik dhe të humbasë vitalitetin e tij.

 • Njollat e bardha.

Njollat e bardha zhvillohen për shkak të llojeve të ndryshme të faktorëve të jashtëm dhe të brendshëm.

Për shembull, nëse një person ka zakone të dobëta diete që çojnë në mungesë kalciumi dhe hekuri, ai mund të zhvillojë njolla të bardha shumë të dukshme në thonjtë dhe dhëmbët e tij.

Ato gjithashtu mund të zhvillohen për shkak të zhvillimit të kariesit dentar që fillon të hyjë në një fazë të rëndë duke filluar të hajë smaltin e dhëmbëve.

nj3

Arsyeja e fundit, ne mund të zhvillojmë njolla të bardha falë një tepricë të fluorit gjatë fazës foshnjore, në momentin kur ato janë më të cenueshme. Kjo njihet si fluoroza dhe mund të na shoqërojë gjithë jetën nëse nuk trajtohet si duhet tek dentisti, mundësisht nga City Dental Clinic.

Si të largoj njollat nga dhëmbët e mi?

Heqja e njollave nga dhëmbët nuk është një detyrë shumë e komplikuar siç mund të mendojnë të gjithë, por për ta bërë atë në mënyrë korrekte, fillimisht duhet të bëni një analizë intensive të arsyeve të zhvillimit të saj.

nj4

Duhet të merrni pjesë në një konsultë dentare me një profesionist i cili mund të vlerësojë thellësisht rastin tuaj dhe pas kësaj, do t’ju caktohet një trajtim i specializuar në varësi të llojit të gjendjes nga e cila vuani.

Ndër zgjidhjet më të zakonshme për të hequr njollat dentare, mund të konsiderojmë:

 • Pastrim profesional të dhëmbëve.

Ndër të gjitha procedurat që mund të përdoren për të hequr njollat dentare, kjo është një nga procedurat më të shpejta dhe më të lehta për t’u kryer.

Në rast se njollat dentare janë në pjesën e jashtme të smaltit të dhëmbit (siç e shpjeguam më lart: njollat kafe), një trajtim efektiv mund të jetë pastrimi profesional i gojës.

Ne e dimë se mund t’i lani dhëmbët në shtëpi, por kjo procedurë e veçantë përveçse është aq efektive sa mund të bëhet vetëm dy herë në vit, është e thellë dhe eliminon bakteret rreth gojës. Madje mund të themi se mund t’ju ndihmojë të zbardhni dhëmbët, por duhet të mbani mend se dhëmbët e shëndetshëm do të jenë gjithmonë në një ngjyrë të verdhë shumë të çelur.

Pastrimi ka tendencë të zgjasë një orë të plotë dhe në City Dental Clinic, higjenistët tanë bëjnë çmos për të hequr gjithçka që mund të ndikojë në dhëmbët tuaj në plan afatgjatë.

Për të hequr njollat kërkohet gjithashtu larja me një pastë speciale dhe aeropulper me sodë buke, e cila do të ndihmojë në heqjen e tyre plotësisht nga smalti në mënyrë që ato të kthehen në ngjyrën e tyre normale.

 •  Zbardhja e dhëmbëve.

Në disa raste të njollosjes së dhëmbëve, mund të jetë efektiv trajtimi i njollës së dhëmbëve duke i zbardhur ata. 

Ka shumë lloje të teknikave të zbardhjes dhe kjo do të varet nga klinika ku shkoni. Por më e zakonshme është përdorimi i splintave zbardhues xhel që pacienti mund t’i vendosë lehtësisht në shtëpi dhe duhet të frekuentojë klinikën vetëm për seancat e llambave me dritë të ftohtë, gjë që ndihmon në rritjen e efektivitetit të splinteve.

nj5

Zbardhja zgjat mjaftueshëm nëse përqendroheni në shmangien e faktorëve të jashtëm që mund të ndikojnë në dhëmbët tuaj, të tilla si një dietë me kafe, çaj ose duhan të tepërt, ose higjiena shumë e dobët dentare.

 • Veneers.

Në varësi të ashpërsisë së njollave dentare, mund t’ju duhet të përdorni Veneers prej porcelani ose në kompozitë, të cilat rekomandohen nëse trajtimi i pastrimit ose zbardhimit nuk funksionon.

Ka raste kur ashpërsia e njollës është shumë e gjerë dhe nuk mund të zgjidhet lehtë, për shembull, njollat e bardha të shkaktuara nga tetraciklinat.

Në shumicën e rasteve, nevojitet një zbardhje e mëparshme dentare pasi fasetat dentare janë zakonisht transparente dhe lejojnë që ngjyra e dhëmbit origjinal të shfaqet disi.

Nëse njollat janë shumë të dukshme, ato mund të shfaqen përsëri pas fasetave, por rezultati do të jetë më i mirë sesa t’i lini plotësisht të zbuluara.

Një nga avantazhet e fasetave dentare është se përveçse ndihmojnë në ndryshimin e nuancës së dhëmbëve në një hije më estetike dhe më të shëndetshme, ato na ndihmojnë edhe t’i formojmë ato nëse kemi ndonjë defekt në strukturën e dhëmbëve.

Këshilla për të shmangur ose reduktuar njollat dentare.

 • Kontrolloni marrjen e disa llojeve të ushqimit:

Mbi të gjitha pijet si vera, kafeja, boronicat, kerri, madje edhe salca e domates. Ne nuk po ju themi që të hiqni dorë totalisht nga konsumimi i tyre, por është e rëndësishme të kontrolloni sasinë që konsumoni për të shmangur njollosjen e dhëmbëve tuaj.

Të gjitha këto të përmendura përmbajnë substanca kromogjene që mund të mbeten në smaltin e dhëmbëve duke krijuar njolla.

Ushqime të tilla si mollët, selino ose karota ndihmojnë në uljen e kapacitetit ngjitës të pllakës bakteriale dhe llojeve të tjera të ushqimit, kështu që duke i përfshirë ato pak më shumë në dietën tuaj, mund të balanconi pak më shumë higjienën tuaj dentare. Edhe pse nuk mund ta zëvendësoni kurrë larjen e përditshme.

Ne duam të fokusohemi pak më shumë te konsumuesit e vazhdueshëm të kafesë apo çajit, pasi është normale që shumë njerëz të jenë të varur nga këto substanca dhe të pinë më shumë se dy filxhanë në ditë. Pra, nëse jeni pjesë e këtij grupi, nga City Dental Clinic ju japim disa informacione të rëndësishme në mënyrë që ky zakon të mos ju dëmtojë dhëmbët:

 • Pasi të keni pirë kafe ose çaj, shpëlani gojën.

Vetëm me ujë, ju mund ta bëni këtë dhe ky veprim do të ndihmojë në heqjen e shumicës së mbetjeve që mund të mbeten në smaltin e dhëmbëve, përveçse do të reduktojë kapacitetin e erozionit të kafesë.
nj6

Në rast se nuk mund ta shpëlani gojën, mund të pini shumë ujë, i cili do të shmangë dehidratimin e gojës sonë dhe do ta bëjë funksionimin e mburojave natyrale të dhëmbëve tanë shumë më efektiv.

 • Shmangni larjen pasi keni pirë ndonjë nga këto pije:

Ju mund të mendoni, a nuk është kontradiktore ajo që thotë City Dental Clinic? Jo, nuk është. Ne e dimë se higjiena e plotë e dhëmbëve është një nga bazat më të rëndësishme për të shmangur njollat dentare dhe se gjithashtu na ndihmon të reduktojmë akumulimin e pllakës bakteriale. Por larja pas pirjes së kafesë ose çajit i bën dhëmbët tuaj të prekshëm ndaj acidit dentar, dhe nëse e plotësoni këtë me larjen, mund të shkaktoni konsumim të smaltit pak nga pak.

Nëse ndjeni nevojën për të larë, bëjeni gjysmë ore pasi të keni pirë një nga këto pije. Mund ta plotësoni edhe me fill dentar ose shpëlarës goje.

 • Mos e lini kafen në gojë për një kohë të gjatë.

Kuptohet, ju dëshironi ta shijoni atë, por sa më pak ta mbani brenda zgavrës së gojës, aq më mirë do të jetë për dhëmbët tuaj. Ju gjithashtu keni mundësinë të përdorni një pipë për të pirë përmbajtjen e filxhanit duke zvogëluar kështu kontaktin e drejtpërdrejtë të dhëmbit me lëngun. Përpiquni ta bëni atë një biodegradues ose të ripërdorshëm që nuk ndikon në mjedis.

 • Më mirë pa sheqer.

Tashmë i dimë pasojat negative të sheqerit në dhëmbët dhe organizmin tonë, si në krijimin e kaviteteve. Për habinë tuaj, ai është edhe faktori kryesor në krijimin e njollave në smaltin e dhëmbëve. Pra, merrni atë në mënyrën e vjetër: pa sheqer.

 • Merrni çamçakëz pa sheqer ose hani ushqime me fibra.

Nëse nuk mund t’i shpëlani ose lani dhëmbët gjysmë ore pas marrjes së kafesë ose çajit, zgjidhja juaj mund të jetë konsumimi i frutave fibroze si molla, dardha ose perime si karota ose selino. Përtypja e çamçakëzit pa sheqer është gjithashtu një mundësi, i cili mund të reduktojë aciditetin oral dhe të eliminojë mbetjet në smaltin e dhëmbëve.

 • Jepini prioritet higjienës suaj dentare.

Vazhdoni të lani me furçë sa herë që hani (veçanërisht nëse keni gëlltitur diçka që mund të kontribuojë në konsumimin e smaltit). Kjo mund t’ju pengojë të krijoni njolla ose të rrisë përhapjen e tyre.

Siç u përmend më lart, larja e dhëmbëve duhet të bëhet 30 minuta më vonë për të zvogëluar mundësinë e gërryerjes së smaltit të dhëmbëve për shkak të dobësisë së shkaktuar nga aciditeti i mbetjeve ushqimore në gojën tuaj.

 • Përdorni pastë dhëmbësh zbardhuese.

Pasta zbardhuese ka ndër përbërësit e saj peroksid karbamidi ose peroksid hidrogjeni, të cilat janë të shkëlqyera për uljen e ngjyrës së verdhë në smaltin e dhëmbëve.

Megjithëse përdorimi i pastës zbardhuese nuk do të bëjë të njëjtën punë si zbardhja e dhëmbëve në klinikë. Ajo mund të ndihmojë në zvogëlimin e mundësisë së përhapjes së njollave të dhëmbëve.

Është e rëndësishme që fillimisht të pyesni një specialist nëse keni aftësinë fizike për t’i rezistuar këtyre llojeve të pastave të dhëmbëve, pasi disa mund të jenë të forta dhe mund të përkeqësojnë rezultatin e njollave.

 • Shmangni duhanin.

Pirja e duhanit është një nga arsyet kryesore pse dhëmbët tuaj mund të njollosen, e gjitha kjo falë përbërësve toksikë të duhanit që do të dëmtojnë në mënyrë të pariparueshme zona të tjera të trupit tuaj.

Nëse keni nevojë për këshilla cilësore dentare, me një çmim të mirë dhe në Tiranë, Shqipëri, në City Dental Clinic ne jemi të gatshëm t’ju ndihmojmë. Ne jemi të specializuar në secilin nga trajtimet e përmendura më sipër dhe shumë të tjera, duke i dhënë gjithmonë përparësi gjendjes tuaj dhe duke bërë një diagnozë të plotë për të rekomanduar zgjidhjen më të mirë për problemin tuaj. Mos prisni më! Caktoni një takim me ne dhe ne do t’ju bëjmë të arrini buzëqeshjen tuaj më perfekt

Tabela Përmbledhëse