10 Mënyra për të Perfeksionuar Buzëqeshjen Tuaj

Kura për një buzëqeshje fantastike!

Në shumë raste, ortodoncia është mënyra e vetme për të patur një buzëqeshje më perfekte dhe dhëmbë të rreshtuar mirë, por jo gjithmonë duhet të jetë kështu, ka alternativa të tjera.

Mund të aplikohen teknika të tjera profesionale që ndihmojnë gjithashtu në përmirësimin e estetikës së buzëqeshjes, megjithëse nuk mund t’ju ofrojmë kura mrekulli, pasi këto alternativa kërkojnë gjithashtu kujdes të mirë dhe vizita të rregullta te dentisti.

Megjithëse këto metoda nuk janë drejtpërdrejt një aplikim i ortodoncisë, është e qartë se ato kanë nevojë për këshilla profesionale kështu që ju do të duhet të shkoni te dentisti për të bërë një vlerësim që shkon më shumë sipas rastit tuaj specifik.

Në mënyrë të ngjashme, nëse mbani në mend këto rekomandime ose këshilla, nëse ruani qëndrueshmëri, sigurisht që do të arrini të keni një buzëqeshje të përsosur.

Parandalimi

Parandalimi do të jetë gjithmonë opsioni më i mirë sesa të pendohemi ose të kemi për të trajtuar ndonjë ndërlikim që ndonjëherë mund të jetë i pakthyeshëm. Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme të shkojmë në një klinikë dentare me një përparësi prej 6 muajsh.

Kur bëhet fjalë për shëndetin e dhëmbëve tanë, kjo nuk duhet të lihet mënjanë. Një konsultë mund të ndihmojë në parandalimin e kaviteteve, problemet me mishrat e dhëmbëve ose smaltin e dhëmbëve, ndjeshmërinë, çdo ndryshim në mishrat e dhëmbëve dhe shumë sëmundje të tjera që mund të hasen.

Parandalimi do të jetë gjithmonë opsioni më i mirë për të na shpëtuar nga rreziqet për të cilat shumë herë nuk jemi në dijeni dhe që mund të jenë të pranishme.

Higjiena e mirë

Larja e dhëmbëve është gjëja e parë që na mësohet kur jemi të vegjël, dhe kjo është jashtëzakonisht e rëndësishme kur duam të mbajmë një shëndet të mirë oral. Kjo është arsyeja pse rekomandohet ta kryeni atë 3 herë në ditë me mjetet e duhura.

Profesionistët në fushën e shëndetit oral rekomandojnë ndryshimin e furçës së dhëmbëve çdo 3 muaj, përveç përdorimit të pastës së dhëmbëve të përshtatshme për çdo nevojë. Filli i dhëmbëve duhet të aplikohet të paktën një herë në ditë së bashku me shpëlarës goje që nuk duhet të përmbajë alkool ose ndonjë përbërës agresiv që mund të dëmtojë smaltin e dhëmbëve ose të irritojë mishrat e dhëmbëve.

Tashmë ju dini! Për të pasur një buzëqeshje të mirë, është e rëndësishme të kujdeseni për larjen e dhëmbëve.

menyra per te perfeksionuar buzeqeshjen

Teknikat estetike

Nëse jeni një nga ata që gëzojnë shëndet të mirë mendor, por doni vetëm të përmirësoni estetikën e gojës dhe të buzëqeshjes, opsioni më i mirë për ju është të shkoni te profesionistë që janë ekspertë në projektimin e buzëqeshjeve.

Ata do të studiojnë opsionet në mënyrë që të lini mënjanë ato komplekse dhe të arrini buzëqeshjen që dëshironi. Metoda mund të ndryshojë duke filluar nga fasetat apo mbushjet kozmetike. Zbatimi i metodës që është e nevojshme do të përmirësojë buzëqeshjen tuaj në mënyrë të konsiderueshme.

Zbardhja e dhëmbëve

Me kalimin e viteve, dhëmbët kanë tendencë të errësohen ose edhe të njollosen, prandaj mund të zgjidhni zbardhjen e dhëmbëve, gjë që mund t’i lejojë dhëmbët tuaj të kenë atë hije të bardhë të ndritshme që shkakton kaq shumë ndjesi.

Është e rëndësishme të përmendet se këto procedura zbatohen më së miri me njerëz profesionistë dhe mbi të gjitha me përbërësit e duhur. Ka shumë metoda shtëpiake që ju “rekomandojnë” por e vërteta është se pas të gjitha këtyre metodave që mund të paraqesin “rezultate pozitive”.

Ne nuk e dimë dëmin që mund të shkaktojnë në dhëmbët tanë si një efekt anësor. Megjithëse, duhet të mbani mend se të gjithë dhëmbët duhet të jenë të paktën 10% të verdhë, për të qenë natyralë.

Pini shumë ujë

Uji nuk është i rëndësishëm vetëm për funksionimin e duhur të trupit, por edhe për gojën tonë. Duhet të konsumohet të paktën një litër ujë. Goja ka mekanizmin e vet mbrojtës përmes pështymës. Mbajtja e gojës e mirë hidratuar ndihmon në parandalimin e infeksioneve të ndryshme orale.
buzeqeshje perfekte

Ushqime aleate

Ka disa ushqime që ndihmojnë në heqjen e njollave nga dhëmbët, a keni ditur këtë? Mollët, për shembull, janë një prej tyre. Selino dhe karota janë gjithashtu aleatë të shkëlqyeshëm për dhëmbët tanë, falë burimeve të tyre të shkëlqyera të vitaminave që ndihmojnë në tretjen e tyre. Pra, mos hezitoni të përfshini këto ushqime në dietën tuaj.

Mos e teproni me çokollatë

Çokollata e zezë, si pijet, mund të errësojnë dhëmbët dhe nëse doni të mbani një buzëqeshje të përsosur nuk duhet ta teproni. Gjithashtu duhet të merrni parasysh kavitetet që mund të shkaktojnë.

Kjo nuk do të thotë që nuk mund t’i konsumoni herë pas here, thjesht duhet të lani dhëmbët mirë pasi të keni konsumuar të gjitha ëmbëlsirat që ju pëlqejnë, ose të planifikoni ditët në të cilat mund t’i shijoni në mënyrë që të mos mbingarkoni dhëmbët tuaj.

Në fakt, kjo gjithashtu do t’ju ndihmojë të mbani një peshë të qëndrueshme dhe të jeni më të shëndetshëm.

Mos pini duhan

Pirja e duhanit është një armik vdekjeprurës për shëndetin oral. Përveç që lë një erë të tmerrshme, tymi dhe nikotina mund të shkaktojnë dëme serioze te dhëmbët; pirja e duhanit shkakton një ulje të përshkueshmërisë së mukozave.

Kjo shkaktohet nga një rënie e oksigjenimit, e cila rezulton në plakjen e parakohshme dhe konsumimin e indeve që rrethojnë dhëmbët tanë. Dhe jo vetëm në to, por edhe në organet tuaja kryesore siç janë mushkëritë. Pra, nëse keni këto lloj zakonesh, do të ishte ideale t’i ndalonit ato për mirëqenien e dhëmbëve dhe shëndetin tuaj të përgjithshëm.

foto 3

Hidratoni mirë buzët

Nuk mund të lëmë mënjanë aleatin e një buzëqeshjeje ideale, buzët. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme t’i mbani ato të hidratuara mirë, për t’i parandaluar ato që të dëmtohen ose të duken të thata.
Për këtë, ju mund të përdorni produkte hidratuese që përputhen me llojin tuaj të lëkurës. Ka maska, madje edhe kremra, thjesht duhet të shkoni te dermatologu juaj i besuar dhe të specifikoni nevojat tuaja në mënyrë që ata t’ju këshillojnë një trajtim.

Lani dhëmbët 3 herë në ditë

Larja e dhëmbëve tre herë në ditë është përmendur gjithmonë, por pse jo vetëm një herë? Larja e dhëmbëve parandalon formimin e pllakave bakteriale, të cilat përveç rënies së dhëmbëve shkaktojnë sëmundje të tjera dhe erë të keqe të gojës.

Mjaftojnë tre herë në ditë për të mbajtur dhëmbët të pastër. Si rregull i përgjithshëm, një larje duhet të jetë në mëngjes kur të zgjohemi, një tjetër në mesditë, pasi të hahet dhe i fundit para se të flemë. Duhet të kujtojmë gjithashtu se nuk duhet ta teprojmë, sepse kjo mund të dëmtojë edhe smaltin e dhëmbëve.

Prandaj është mirë të ndiqni udhëzimet e profesionistëve, të cilat mund t’ju japim në klinikën tonë dentare në Tiranë, në Shqipëri. Aty ku u bëjmë biseda të vegjëlve, në mënyrë që që në moshë të vogël të interesohen për shëndetin e tyre oral dhe ta bëjnë më të lehtë prindërimin.

foto 4

Ndryshoni furçën e dhëmbëve

Furçat e dhëmbëve gjatë përdorimit kanë tendencë të konsumohen dhe humbin një pjesë të efektivitetit të tyre, përveç baktereve akumuluese. Disa njerëz zgjedhin të sterilizojnë furçat e dhëmbëve me pak ujë të nxehtë; kjo është e vlefshme por nuk garanton efektivitet të madh.

Kjo është arsyeja pse rekomandohet të ndërroni furçën e dhëmbëve çdo 3 muaj dhe mbi të gjitha, të shmangni ndarjen e furçës së dhëmbëve me një person tjetër. Mos harroni se bakteret që personi mund të ketë mund t’ju dëmtojnë.

Ne gjithashtu, ju këshillojmë që të zgjidhni një furçë dhëmbësh të përshtatshme për llojin tuaj të ndjeshmërisë, me fije as shumë e fortë as shumë e butë.

Përdorimi i fillit të dhëmbëve

Filli i dhëmbëve ju lejon të arrini në zonat ndërdhëmbore ku furça e dhëmbëve nuk ka qasje, kjo për të siguruar që të gjitha zonat të pastrohen mirë. Përdoreni atë pas çdo larjeje dhe sidomos pas ngrënies.

Shmangni pirjen e shpeshtë të pijeve të gazuara ose acide

Pije të tilla si sode, lëng limoni ose portokalli mund të zhvlerësojnë smaltin e dhëmbit, gjë që mund të rezultojë në konsum të parakohshëm. Nga ana tjetër, konsumi i pijeve si kafe, verë e kuqe ose çaj dhe ushqime të tilla si domate ose panxhar, mund të njollosin dhëmbët. 

Kjo është arsyeja pse ju duhet të rregulloni konsumin e të gjitha këtyre në mënyrë që të mbani dhëmbët tuaj të përsosur ose të siguroheni që t’i lani mirë dhëmbët pasi t’i keni konsumuar, duke shmangur qartë ekzagjerimet.

Shmangni ndryshimet e forta të temperaturës

Ndryshimet e menjëhershme të temperaturës mund të rrisin ndjeshmërinë duke shkaktuar inflamacion në pulpën e dhëmbëve. Shmangia e kësaj do të parandalojë çarje në smaltin e dhëmbit.

Mbivendosja e dhëmbëve

Shumë herë higjiena e dhëmbëve tanë nuk realizohet me sukses si duhet për shkak të mbivendosjes së dhëmbëve. Në këto raste, duhet të vizitoni një dentist i cili do të kryejë një analizë të deformimeve për të filluar planifikimin e një trajtimi për të korrigjuar dhe vendosur dhëmbët në pozicionin përkatës.
Ata ndoshta do të sugjerojnë gjithashtu një pastrim të gjerë dentar për të siguruar që gurët të hiqet në mënyrë korrekte.

Nëse keni nevojë për trajtime dentare siç është zbardhja ose ortodoncia, na vizitoni në CDC në Tiranë, Shqipëri.

Ne ofrojmë jo vetëm trajtime estetike, por edhe operacione orale, madje edhe informacione të ndryshme, në mënyrë që të arrini edukimin më të mirë të shëndetit mendor në shtëpinë tuaj, dhe ta ndani atë me familjen tuaj. Mos harroni, shëndeti juaj do të jetë gjithmonë përparësia jonë.

Tabela Përmbledhëse